Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران فرانسه را به اتخاذ سیاست بر اساس واقعیت منطقه فراخواند

ایران فرانسه را به اتخاذ سیاست بر اساس واقعیت منطقه فراخواند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت که فرانسوی‌ها باید سیاست خود را «بر اساس واقعیت منطقه» اتخاذ کنند. سید کمال خرازی این سخنان را روز دوشنبه ۲۹ آبان در واکنش به مواضع اخیر فرانسه در برابر ایران بیان کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه پیشین ایران که در حاشیه مراسم ختم پدر بهرام قاسمی، سخنگوی وزرات خارجه با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، گفت: «امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اشتباه می‌کند و آنها در جریان آنچه در سوریه گذشت، با توجه به سبقه سنتی که داشتند وظایفشان در قبال سوریه را انجام ندادند و اتفاقا لبنانی‌ها در این خصوص گلایه نیز داشتند.»

خرازی همچنین گفت: «فرانسوی‌ها امروز برای جبران این عقب‌ماندگی خود اشتباه دیگری را مرتکب می‌شوند و برپایه تحلیل‌های غلط موضع می‌گیرند واقعیت منطقه تغییر کرده است و آنها باید سیاست های خود را براساس واقعیت‌های منطقه اتخاذ کنند. اینها بیشتر نمایشی است، یعنی نمایشی که به جایی نمی‌رسد.»

این نخستین بار نیست که مقام‌های ایرانی به اظهارات اخیر مسئولان فرانسوی واکنش نشان می‌دهند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه گذشته در واکنش به سخنان وزیر خارجه فرانسه، اظهارات او را «تحت تأثیر القائات عربستان» خوانده بود. وزیر امور خارجه فرانسه که روز پنجشنبه گذشته برای دیدار با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان و گفتگو با مقامات عربستان وارد ریاض شده بود، در کنفرانس خبری مشترک با عادل جبیر، با اشاره به برنامه موشکی ایران از «وسوسه سلطه‌گری» تهران در منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

امانوئل ماکرون نیز در جریان دیدار اخیر خود از امارات متحده عربی و در گرماگرم تنش میان ایران و عربستان سعودی، در مورد تحرکات منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران هشدار داده بود.

بیشتر بخوانید:
سفیر پیشین فرانسه در گفتگو با یورونیوز: موضع فرانسه در بحران ایران و عربستان متعادل است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

شمس‌الواعظین به یورونیوز: درگیری نظامی ایران و اسرائیل به سود صلح بود

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟