ایران فرانسه را به اتخاذ سیاست بر اساس واقعیت منطقه فراخواند

ایران فرانسه را به اتخاذ سیاست بر اساس واقعیت منطقه فراخواند
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت که فرانسوی‌ها باید سیاست خود را «بر اساس واقعیت منطقه» اتخاذ کنند. سید کمال خرازی این سخنان را روز دوشنبه ۲۹ آبان در واکنش به مواضع اخیر فرانسه در برابر ایران بیان کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه پیشین ایران که در حاشیه مراسم ختم پدر بهرام قاسمی، سخنگوی وزرات خارجه با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، گفت: «امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اشتباه می‌کند و آنها در جریان آنچه در سوریه گذشت، با توجه به سبقه سنتی که داشتند وظایفشان در قبال سوریه را انجام ندادند و اتفاقا لبنانی‌ها در این خصوص گلایه نیز داشتند.»

خرازی همچنین گفت: «فرانسوی‌ها امروز برای جبران این عقب‌ماندگی خود اشتباه دیگری را مرتکب می‌شوند و برپایه تحلیل‌های غلط موضع می‌گیرند واقعیت منطقه تغییر کرده است و آنها باید سیاست های خود را براساس واقعیت‌های منطقه اتخاذ کنند. اینها بیشتر نمایشی است، یعنی نمایشی که به جایی نمی‌رسد.»

این نخستین بار نیست که مقام‌های ایرانی به اظهارات اخیر مسئولان فرانسوی واکنش نشان می‌دهند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه گذشته در واکنش به سخنان وزیر خارجه فرانسه، اظهارات او را «تحت تأثیر القائات عربستان» خوانده بود. وزیر امور خارجه فرانسه که روز پنجشنبه گذشته برای دیدار با سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان و گفتگو با مقامات عربستان وارد ریاض شده بود، در کنفرانس خبری مشترک با عادل جبیر، با اشاره به برنامه موشکی ایران از «وسوسه سلطه‌گری» تهران در منطقه ابراز نگرانی کرده بود.

امانوئل ماکرون نیز در جریان دیدار اخیر خود از امارات متحده عربی و در گرماگرم تنش میان ایران و عربستان سعودی، در مورد تحرکات منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران هشدار داده بود.

بیشتر بخوانید:
سفیر پیشین فرانسه در گفتگو با یورونیوز: موضع فرانسه در بحران ایران و عربستان متعادل است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم

رویکرد دوگانه تهران در برابر استفاده ناقص نام خلیج فارس توسط کشورهای اروپایی و منطقه‌ای

تازه‌ترین گام در بهبود روابط دیپلماتیک؛ وزیر خارجه عربستان در تهران با مقامات ایران دیدار کرد