بحران سیاسی در آلمان؛ شکست تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران سیاسی در آلمان؛ شکست تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل

مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی در آلمان به رهبری آنگلا مرکل صدر اعظم شکست خورد. این بحران سیاسی هنگامی آغاز شد که حزب دموکرات های آزاد آلمان بطور غیر منتظره ای از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی خارج شدند. این مذاکرات به مدت چهار هفته ادامه داشت و حزب دموکرات های آزاد و حزب محافظه کار آنگلا مرکل و همچنین سبزهای اکولوژیست در این مذاکرات شرکت داشتند.

این سه حزب که برای تشکیل دولت ائتلافی تلاش می کردند در ارتباط با نظام مالیاتی در آلمان، مسائل مربوط به پناهندگی و سیاست های زیست محیطی اختلاف نظر دارند.

آنگلا مرکل روز دوشنبه به رئیس جمهوری این کشور اعلام خواهد کرد که ناتوان از تشکیل دولت ائتلافی است.


کریستین لیندر رهبر حزب دموکرات های آزاد گفته است که آنها قادر نبودند چارچوبی مبتنی بر اعتماد شکل دهند.

او افزود: «ما مجبور بودیم اصولمان و همه آن چیزهایی که سالها برایش کار کرده ایم را زیر پا بگذاریم. ما با حمایت از سیاست هایی که واقعا به آنها اطمینان نداریم، رای دهندگانمان را رها نخواهیم کرد. حکومت نکردن بهتر از اشتباه حکومت کردن است.»


حزب آنگلا مرکل در حالی در انتخابات گذشته آلمان پیروز شد که تعداد کرسی های پارلمانی کمتری را به خود اختصاص داد و ضعیف تر از گذشته در صحنه سیاسی آلمان ظاهر شد.

خانم مرکل در سخنانی گفت: «ما معتقدیم در مسیری بودیم که می توانستیم به توافق برسیم. با در نظر گرفتن تمام احترامات برای حزب دموکرات های آزاد، من متاسفم که نتوانستیم راه حل مشترکی پیدا کنیم.»

شکست تشکیل دولت ائتلافی در بزرگترین اقتصاد اروپا می تواند پیامدهای برای دیگر کشورهای این منطقه داشته باشند.

از جمله نگرانی های برگزاری انتخابات مجدد در آلمان این است که برگزاری دوباره انتخابات باعث افزایش آرای حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان» شود. حزبی که در انتخابات ماه سپتامبر توانست ۱۳ درصد آراء را کسب کند و بعنوان نخستین حزب راستگرای آلمان بعد از جنگ جهانی دوم وارد بوندستاگ شود.

حزب آلترناتیو برای آلمان با حربه ترساندن جامعه از پناهجویان رای خود را افزایش داد و اکنون یکی از اختلاف نظرها برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبری آنگلا مرکل مسئله پیوستن خانواده های پناهجویان سوری به آنهاست. موضوعی که آنگلا مرکل را محافظه کارتر کرده است زیر از افزایش آرای حزب آلترناتیو برای آلمان نگران است.