Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

موشک‎های حوثی‎های یمن؛ ایرانی یا کره شمالی؟

موشک‎های حوثی‎های یمن؛ ایرانی یا کره شمالی؟
Copyright 
نگارش از مریم طوسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چهارم نوامبر ۲۰۱۷، سیستم دفاع موشکی پاتریوت عربستان سعودی توانست یک موشک بالستیک را پیش از برخورد به فرودگاه ملک خالد ریاض در آسمان هدف گرفته و آن را منهدم کند.

عربستان می گوید این موشک توسط شبه نظامیان حوثی از یمن، بسمت این کشور شلیک شده بود. مقامات عربستان از ایران بدلیل حمایت از حوثی‌های یمن خشمگین هستند و تهران را بانی «افزایش تنش در منطقه» و پرتاب موشک بدست حوثی‎ها می دانند.

نشریه The National Interest در گزارشی، منبع تامین موشک‎های بالستیک شورشیان یمن را نه ایران بلکه کره شمالی می داند و می افزاید که پیونگ یانگ فناوری این نوع موشک ها را به نوبه خود از مصر بدست آورده است.

#عربستان از انهدام #موشک شلیک شده از #یمن در نزدیکی #ریاض خبر داد https://t.co/wcBKzcU4Xupic.twitter.com/XsgqhdevTe

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 4, 2017

با آغاز درگیری‎های در یمن از سال ۲۰۱۵، ده ها موشک شلیک شده از یمن توسط سیستم دفاع موشکی عربستان ناکار مانده است. با این وجود برخورد سه موشک شبه نظامیان حوثی به مراکز نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در داخل خاک یمن ۳۰۰ کشته برجای گذاشت و باعث از بین رفتن تجهیزات نظامی بسیاری شد.

از سال ۱۹۵۰ تا اوایل ۱۹۷۰ اتحاد جماهیر شوروی یکی از حامیان اصلی مصر و سوریه در جنگ با اسرائیل بود، جنگی که به رهبران شوروی اجازه می داد تا قابلیت های فناوری نظامی خود را نسبت به جنگ افزارهای غربی در تملک تل‌آویو بسنجند.

شوروی هشت موشک بالستیک کوتاه برد آر-۱۷ را که بعدها توسط ناتو به موشک اسکاد مشهور شد، اولین بار ۲۲ اکتبر ۱۹۷۳ و در جنگ موسوم به یوم کیپور بین سوریه و مصر در یک سو و اسرائیل در سوی دیگر، استفاده کرد.

موفقیت‎های نسبی این موشک در برخورد با هدف تا حدی اسرائیل را از حملات بیشتر به مصر باز داشت اما در نهایت مصر در این جنگ شکست خورد. همین شکست در دوران جنگ سرد قاهره را به سمت اردوگاه غرب سوق داد.

درنهایت قاهره تهیه موشک‎های آر-۱۷ از شوروی را متوقف کرد و دو فروند موشک بالستیک کوتاه برد اسکاد تحت تملک خود را برای توسعه فناوری و تولید به کره شمالی فرستاد. دستیابی به این موشکها برای کره شمالی یک پیشرفت تکنولوژیکی محسوب می شد و علیرغم دوستی شوروی با کره شمالی، اتحاد جماهیر شوروی از ایده انتقال موشکها به پیونگ یانگ خرسند نبود.

مهندسان کره شمالی پس از ۵ سال مهندسی معکوس به فناوری موشک آر-۱۷-ای دست یافته و موفق به ساخت اولین موشک بالستیک «هواسانگ ۵» شدند. ضعف در دقت هدف گیری از نارسایی های این موشکهای کوتاه برد است اما همچنان قابلیت ارعاب در جنگهای تسلیحاتی و درگیریهایی مانند درگیری یمن را دارند.

کره شمالی فناوری ساخت این موشکها را در اختیار ایران نیز قرار داد که نتیجه آن ساخت موشک کوتاه برد «شهاب ۱» بود.

به گزارش نشریه The National Interest، زرادخانه های کره شمالی تعداد ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ موشک هوآسانگ تولید کردند که بیش از یک سوم آن از خاورمیانه و کشورهایی مانند لیبی و سوریه سر درآورد.

یمن جنوبی نیز که پیش از اتحاد با یمن شمالی، تسلیحات موشکی خود را از شوروی تامین می کرد، با اتحاد با یمن شمالی در سال ۱۹۹۰ و همبستگی دولت جدید با اردوگاه غرب مجبور شد تا بدنبال منبع دیگری برای افزایش توان موشکی خود باشد.

در سال ۲۰۰۲ نیروهای دریایی اسپانیا با توقیف یک کشتی کره شمالی، محموله ای شامل ۱۵ موشک بالستیک هوآسانگ- ۵ را به مقصد یمن کشف کردند. برآورد می شود که علاوه بر این، دولت یمن توانست ۴۵ موشک دیگر از جمله موشک هوآسانگ-۶ را خریداری کند.

در درگیری سالهای اخیر میان یمن و نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، شبه نظامیان حوثی مدعی شدند که از موشک بومی شده «بورکان-۱ و ۲» استفاده کرده‌اند. به نوشته
نشریه The National Interest به نظر می رسد که این موشکها پیشرفته و اصلاح شده موشکهای اسکاد هستند که از ایران و کره شمالی به خاک یمن وارد شده اند.

بیشتر بخوانید: گزارشی از توان نظامی کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

نگاهی به تاریخچه آزمایش‌های اتمی کره شمالی

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است