سنای افغانستان درج قومیت در کارت شناسایی را تصویب کرد

سنای افغانستان درج قومیت در کارت شناسایی را تصویب کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس سنای افغانستان (مشرانو جرگه) روز یکشنبه طرح تعدیل ماده ۶ ثبت احوال نفوس را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه ملیت و قومیت شهروندان این کشور در کارت شناسایی الکترونیکی ذکر خواهد شد.

پیش‌تر نمایندگان پارلمان (ولسی جرگه) با اکثریت آرا درج کلمه «افغان» و قومیت را رد کرده بودند. به این ترتیب کمیسیون مختلط مجلس نمایندگان و سنا درباره سرنوشت مصوبه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

ماه ششم یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مورد بحث در افغانستان است. بخشی از سیاستمداران و مردم این کشور با درج قومیت در اوراق هویت مخالفند و خواستار این هستند که تنها ملیت در کارت‌های شناسایی ذکر شود. در مقابل عده‌ای دیگر خواستار درج قومیت در شناسنامه‌ها هستند.

به گفته مخالفان واژه «افغان» به پشتون‌ها اطلاق می‌شود درج آن در اوراق هویت افغانستان تحمیل هویت یک قوم به سایر شهروندان این کشور است. نمایندگان پارلمان افغانستان پیش از این در توجیه رد طرح گفته بودند که ذکر قومیت در شناسنامه موجب افزایش تنش‌های قومی خواهد شد.

پیش از این اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمان دولتی خواستار درج واژه «افغان» و ذکر قومیت در شناسنامه‌ها شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اداره احصائیه افغان‌ها را به ۵۴ قوم تقسیم کرد؛ عبدالله: اشتباه غیرعلمی باید اصلاح شود

بحث در مجلس سنای افغانستان به درگیری فیزیکی کشید

قانون محدود کننده آزادی رسانه‌ها در گرجستان؛ زد و خورد و دعوای دو نماینده در پارلمان خبرساز شد