سنای افغانستان درج قومیت در کارت شناسایی را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سنای افغانستان درج قومیت در کارت شناسایی را تصویب کرد

مجلس سنای افغانستان (مشرانو جرگه) روز یکشنبه طرح تعدیل ماده ۶ ثبت احوال نفوس را تصویب کرد. بر اساس این مصوبه ملیت و قومیت شهروندان این کشور در کارت شناسایی الکترونیکی ذکر خواهد شد.

پیش‌تر نمایندگان پارلمان (ولسی جرگه) با اکثریت آرا درج کلمه «افغان» و قومیت را رد کرده بودند. به این ترتیب کمیسیون مختلط مجلس نمایندگان و سنا درباره سرنوشت مصوبه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

ماه ششم یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مورد بحث در افغانستان است. بخشی از سیاستمداران و مردم این کشور با درج قومیت در اوراق هویت مخالفند و خواستار این هستند که تنها ملیت در کارت‌های شناسایی ذکر شود. در مقابل عده‌ای دیگر خواستار درج قومیت در شناسنامه‌ها هستند.

به گفته مخالفان واژه «افغان» به پشتون‌ها اطلاق می‌شود درج آن در اوراق هویت افغانستان تحمیل هویت یک قوم به سایر شهروندان این کشور است. نمایندگان پارلمان افغانستان پیش از این در توجیه رد طرح گفته بودند که ذکر قومیت در شناسنامه موجب افزایش تنش‌های قومی خواهد شد.

پیش از این اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمان دولتی خواستار درج واژه «افغان» و ذکر قومیت در شناسنامه‌ها شده بود.