Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرنوشت نامشخص زیمبابوه پس از ورود ارتش به صحنه سیاسی

سرنوشت نامشخص زیمبابوه پس از ورود ارتش به صحنه سیاسی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آینده سیاسی رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه یک روز پس از به قدرت رسیدن ارتش در این کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

ارتش زیمبابوه روز چهارشنبه با خودروهای زرهی در خیابانهای هراره، پایتخت حضور یافت و مسیرهای منتهی به ساختمان های مهم دولتی از جمله پارلمان و دیوان عالی را مسدود کرد.

بنا به گزارش‌ها رابرت موگابه ۹۳ ساله در حصر خانگی به سر می برد. ارتش زیمبابوه می گوید که ماموریت کنونی خود را علیه «مجرمان» نزدیک به رئیس جمهوری انجام داده است.

تنش میان فرمانده ارتش زیمبابوه و رئیس جمهوری این کشور هفته گذشته به دنبال برکناری امرسون امنانگاگوا، معاون رابرت موگابه به اوج خود رسید. از امرسون امنانگاگوا به عنوان جانشین احتمالی رابرت موگابه یاد می شد.

به نظر می رسد هدف فرماندهان ارتش زیمبابوه جلوگیری از طرح احتمالی رابرت موگابه برای به قدرت رساندن گریس موگابه، همسرش باشد. گریس موگابه ۴۱ سال از رابرت موگابه جوانتر است.

از سوی دیگر رسانه‌های محلی از سفر وزیران دفاع و امنیت داخلی آفریقای جنوبی به زیمبابوه خبر داده‌اند. هر چند هدف این دو مقام کابینه جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی از سفر به زیمبابوه به طور رسمی اعلام نشده است اما انتظار می رود آنها با هم با مقامات نظامی و هم با رابرت موگابه ملاقات کنند.

بنا به اعلام دفتر رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، آقای موگابه در تماسی تلفنی با جیکوب زوما از حصر خانگی خود خبر داده اما حال خود را مساعد اعلام کرده است.

ماموران امنیتی فرودگاه هراره روز چهارشنبه چند نفر از خبرنگاران خارجی را به محض ورود به زیمبابوه مجبور به ترک خاک این کشور کردند.

ارتش زیمبابوه تاکید می کند که ورودش به صحنه سیاسی این کشور «کودتای نظامی» نیست. تا کنون گزارشی از شمار کشته و یا مجروحان احتمالی حوادث زیمبابوه منتشر نشده است.

آلفا کنده، رئیس جمهور گینه و رئیس کنونی اتحادیه آفریقا در تازه‌ترین واکنش اعلام کرده «به هیچ روی کودتای نظامی» را در کشور زیمباوه نمی‌پذیرد. وی روز پنجشنبه در مصاحبه با چند روزنامه‌نگار فرانسوی در پاریس گفت: «انتظار داریم که به قانون اساسی احترام گذاشته شود.»

رابرت موگابه طی ۳۷ سال گذشته و از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ قدرت را در این کشور در دست داشته است.

بیشتر بخوانید: ارتش زیمبابوه: قدرت را به دست گرفتیم، موگابه سالم است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش زیمبابوه: قدرت را به دست گرفتیم، موگابه سالم است

برگزاری مراسم تشییع رابرت موگابه در پایتخت زیمبابوه

رابرت موگابه؛ از مبارزه با استعمار و آپارتاید تا سرنگونی در قامت دیکتاتور