غلبه امید بر ویرانی جنگ؛ احیای گردشگری در نواحی شرقی اوکراین

غلبه امید بر ویرانی جنگ؛ احیای گردشگری در نواحی شرقی اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جوامع محلی در شرق اوکراین پس از گذشت سه سال از درگیری بدنبال دست به ابتکارهایی برای احیای گردشگری منطقه زده اند.

جنگ و درگیری که سه سال پیش میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و دولت اوکراین آغاز شد بر صنعت گردشگری نواحی شرقی این کشور سایه انداخته است. جوامع محلی و ساکنان این مناطق بدنبال احیای جاذبه های این منطقه هستند.

آگهی

دونباس در شرق اوکراین از سال ۲۰۱۴ شاهد جنگ و درگیری است. این منطقه در عین حال مقصد گردشگران هم هست. ما بدنبال گنجینه های پنهان هستیم که ۹۰۰ کیلومتر دورتر واقع شده است.

روستای «هرانیتنه» (Hranitne) در منطقه مرزی جدایی طلبان و دولت اوکراین و کنار رودخانه «کَلمیوس» (Kalmius) واقع شده است. قبل از جنگ، مردم برای کایاک سواری به اینجا می آمدند. مناظر زیبا عکاسان را به سوی خود جذب می کرد و گردشگران از غذاهای محلی هم لذت می بردند.

شلیک گلوله به خانه های شخصی و ساختمانهای دولتی خسارت وارد کرده است. بسیاری از خانه ها خالی از سکنه هستند. خبری از زندگی نیست و بوی جنگ بخوبی حس می شود. با این همه اولین چیزی که با ورود به این منطقه جلب توجه می کند رقص و آواز محلی است، آوازهایی به زبان روسی، اوکراینی و زبان تاتاری.

درمانگاه محلی که در اثر گلوله باران آسیب دیده بود، بازسازی شده است. واسیلینا نیکولایف، دبیر شورای روستا است. او سه سال پیش در اوج درگیریها، باردار بود. دوستان و همکارانش به او کمک کردند تا از خودش در مقابل خطرهای جنگ محافظت کند. فرزندش امروز سه سال دارد. اوضاع در روستای «هرانیتنه» نسبت به سه سال پیش کمی آرام تر شده است. هرچند جنگ هنوز ادامه دارد.

واسیلینا می گوید که توسعه زیرساختهایی برای گذراندن اوقات فراغت و کمک به افراد آسیب پذیر از اولویتهاست.

روستای «اولکساندرو- کالینووه» (Oleksandro-Kalynove) به خاطر توسعه گردشگری سبز معروف بود است. این روستا فقط ۴۰ کیلومتر با خط مقدم فاصله دارد. در نتیجه تعداد گردشگران هم بطور قابل توجهی کمتر شده است. اما ساکنان این روستا ناامید نشده اند .

در اینجا ساکنان روستا موزه ملی ساخته اند و همچنان از آن حفاظت می کنند اما گاهی نیاز پیدا می شود که مسئولان موزه کارهایی را هم در خانه به انجام برسانند. این نمایشگاه در موزه ملی، به معرفی کشاورزی، صنایع دستی و تاریخ منطقه اختصاص دارد.

A post shared by cherrymind (@cherrymind) on

آندری تارامان، فعال اجتماعی محلی می گوید که طبیعت و فرهنگ در کنار هم در روستای «اولکساندرو- کالینووه»، وجود دارند و این روستا، نمونه ای از یک روستای اوکراینی است. پارک موسوم به «کلبان بیک» در نزدیکی این روستا قرار دارد. اما توسعه گردشگری در اینجا تنها نیاز به صلح دارد.

شهر «اسلوویانک» (SLOVIANK) در اوایل جنگ، منطقه جنگی بود . اما اهالی آن امروز به دنبال زندگی مسالمت آمیز و توسعه هستند. گروهی از مردم این شهر دست به طرحی ابتکاری زده اند: بازسازی کارخانه سرامیک سازی مربوط به قرن نوزدهم میلادی. این طرح در پاریس و بروکسل هم شناخته شده است. ویکتوریا و اولنا، مبتکران این طرح امیدوارند که ماشین آلات قدیمی را تعمیر کنند و حتی کارگاه سرامیک سازی و کافی شاپ هم در این جا به راه بیندازند.

منطقه طبیعی حفاظت شده «گیاهان گچی» در دونتسک به دلیل گلها و گیاهان منحصر به فرد و مناظر حیرت انگیزش معروف است. یانا سینیتسا، کارشناس گردشگری، که مجبور شد خانه خود در دونتسک را ترک کند و به اینجا بیاید، شروع به تبلیغ امکانات این منطقه برای گردشگری سبز کرد. این ابتکار او زندگی مردمی را که در اینجا زندگی می کنند متحول کرده است. مردم برای استفاده از این ایده همکاری می کنند و اکنون از گردشگران برای قایق رانی، بازیدید از نمایشگاه های عکاسان محلی، کوه پیمایی و خیلی تفریحات دیگر در این منطقه دعوت می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای کی‌یف در حمله به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه: چند فرمانده ارشد روس کشته شدند

آیا جنگنده‌های سوئدی «گریپن» می‌توانند در جنگ اوکراین تغییر ایجاد کنند؟

وزرای خارجه آمریکا و اوکراین در جشن بازگشت مک‌دونالد به کی‌یف سیب‌زمینی سرخ‌کرده سفارش دادند