افزایش دمای کره زمین؛ کدام شهرها زیر آب می‌روند؟

افزایش دمای کره زمین؛ کدام شهرها زیر آب می‌روند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان ملل متحد روز سه‌ شنبه ۳۱ اکتبر با انتشار اطلاعیه‌ای هشدار داد که دمای کره زمین ۳ درجه افزایش خواهد یافت.

تا کنون تمام تلاش‌های بین‌المللی از جمله توافق تغییرات آب و هوایی پاریس (COP21) با این هدف انجام می‌شد که گرم شدن زمین تا سطح ۲ درجه محدود شود. با این وجود، جدیدترین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد دمای کره زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی ۳.۲ درجه افزایش خواهد یافت.

اریک سولهیم، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد می گوید: «افزایش دمای کره زمین به میزان ۳.۲ درجه، یعنی به اندازۀ کافی برای نجات جان صدها میلیون نفر از فاجعه‌ای که در آینده روی خواهد داد، کاری انجام نشده است.»

یکی از مهمترین تهدیداتی که این افزایش دما به همراه دارد، افزایش سطح آبهای کره زمین در پی ذوب شدن یخها در قطب شمال و قطب جنوب است و به این ترتیب بر اساس برآورد دانشمندان، زندگی دستکم ۲۷۵ میلیون نفر در سراسر جهان تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

در این زمینه قاره آسیا، آسیب پذیر‌ترین نقطۀ دنیا است. اگرچه افزایش سطح آب دریاها به یکباره روی نخواهد داد اما افزایش تدریجی آن، زندگی چهار پنجم از ساکنان این قاره را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنا بر مدل سازی‌های تصویری، شهر اوزاکا در ژاپن که قلب تجاری منطقه محسوب شده و تولید ناخالص داخلی آن به اندازه کشوری مانند هلند است، در زیر آب ناپدید خواهد شد.
افزایش سطح آبها، وقوع طوفان‌ها و سیلابهای ساحلی را افزایش می دهد و بر این اساس پژوهشگران پیش بینی می‌کنند که این طوفانها و طغیانها تا سالهای ۲۰۷۰ میلادی حدود یک تریلیون دلار از سرمایه‌ها و زیرساختهای اوزاکارا به خطر بیندازد.
از آنجا که ژاپن کشوری جزیره‌ای است، هزینه حفاظت از شهرها و ترمیم خرابی‌های ناشی از طوفان و همچنین هزینه تامین امنیت مردم نیز بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

از دیگر شهرهایی که قربانی گرم شدن زمین خواهند شد، بندر*اسکندریه* مصر است.
پیش‌بینی می شود که این شهر تاریخی نیز به‌تدریج به زیر آب برود. بنا بر گزارش هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی، سواحل اسکندریه حتی با افزایش ارتفاع ۰.۵ متری آب دریا نیز ناپدید خواهند شد و به این ترتیب دستکم ۸ میلیون نفر از ساکنان این منطقه و دلتای رود نیل، مجبور به نقل مکان می‌شوند.

ریو دو ژانیرو در برزیل نیز دیگر شهر قربانی افزایش دمای زمین خواهد بود. برآورد می‌شود بر اثر بالا آمدن سطح آب‌های زمین در این شهر، به مرور زمان سواحل دیدنی و فرودگاه محلی و سپس مکان‌هایی که در سال گذشته میزبان بازی‌های المپیک بودند، به‌تدریج در زیر آب مدفون خواهند شد.
آثار گرم شدن زمین از هم اکنون در این منطقه دیده می شود. این شهر در این سالها بشدت از امواج سنگین طوفانهای دریایی آسیب دیده است و این طوفان‌ها از میان ساکنان، قربانی گرفته است.

شهر مشهور شانگهای در چین نیز کاملا ناپدید خواهد شد. این شهر که بزرگترین بندر جهان محسوب می شود، یکی از آسیب‌پذیر‌ترین نقاط دنیاست. این شهر شامل چند جزیره، دو ساحل طولانی، بنادر کشتیرانی و کیلومترها کانال، رودخانه و آبراه است. پیش‌بینی می‌شود با افزایش تدریجی سطح آب و همچنین افزایش سیلابها ۱۷.۵ میلیون نفر مجبور به نقل مکان شوند.

شهر میامی در ایالات متحده آمریکا نیز از دیگر مکانهایی است که بشدت از گرمایش زمین آسیب خواهد دید. در سالهای اخیر جزر و مدهای غیرمتعارف و به صدا درآمدن زنگهای خطر و پیش روی آب دریا به مناطق ساحلی آنقدر تکرار شده است که اکنون این وضعیت، برای ساکنان این منطقه به پدیده‌ای عادی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروچاله‌ها؛ وقتی زمین به یکباره دهان باز می‌کند

کشف فسیل یک مار باستانی در هند که احتمالا بلندتر از یک اتوبوس بوده و یک تن وزن داشته است

سیل دبی نتیجه تغییرات آب و هوایی بود یا باروری ابرها؟