Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتیجه تحقیقات در لیبی: استفاده سازمان‌یافته از حربه تجاوز به مردان

نتیجه تحقیقات در لیبی: استفاده سازمان‌یافته از حربه تجاوز به مردان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شواهد به دست آمده نشان می دهد گروه‌های مختلف درگیر در لیبی از تجاوز جنسی به مردان به طور سازمان یافته به عنوان ابزاری در نبرد با یکدیگر استفاده کرده اند.

یک گروه مستقر در تونس و همچنین خبرنگار روزنامه فرانسوی لوموند در جریان تحقیق در لیبی گزارشهای متعدد و همچنین تصاویری ویدئویی دریافت کردند که بیانگر تجاوز جنسی به مردان است.

در برخی از موارد گزارش شده فرد قربانی در سلولی قرار می گرفته است که از دیگر زندانیان حاضر در آن خواسته شده بود به او تجاوز جنسی کنند.

از تجاوز جنسی در اکثر موارد برای تحقیر و همچنین وادار کردن قربانیان به سکوت استفاده شده است. این در حالی است که سخن گفتن از تجاوز جنسی برای قربانیان در جوامع عرب از نظر فرهنگی احتمالا دشوارتر از بسیاری از کشورهای غربی است. اغلب قربانیان به دنبال این تجربه از هرگونه فعالیت سیاسی، نظامی و حتی مدنی پرهیز می کنند.

رژیم معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی به استفاده از تجاوز جنسی به عنوان ابزاری برای مقابله با مخالفان در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی متهم شده بود. با این حال تاکنون مدارکی قطعی برای اثبات این اتهامات به دست نیامده است.

یکی از اتباع لیبی که اکنون در تونس در تبعید به سر می برد می گوید وفاداران به معمر قذافی در جریان اعتراضات علیه رژیم او به مخالفان تجاوز جنسی کردند و سپس خود آنها پس از شکست قربانی همین نوع خشونت شدند.

بسیاری از اتهامات تجاوز جنسی علیه قبیله تاورغاء مطرح شده است. اعضای این قبیله متهم به حمایت از معمر قذافی و تجاوز به مخالفان خود در جریان اعتراضات شده اند.

پس از سرنگونی رژیم معمر قذافی مخالفان وی دست به انتقامگیری از این قبیله زدند. شهر تاورغاء با خاک یکسان شد و ۳۵ هزار ساکن این شهر به اردوگاه های آوارگان در طرابلس و بنغازی گریختند.

فاتو بنسوده، دادستان دیوان بین المللی کیفری سال گذشته از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته بود با تخصیص منابع مالی بیشتر امکان ادامه تحقیقات او در مورد «جنایات جنگی» در لیبی را فراهم کند. دیوان بین المللی کیفری همچنین قرار بازداشت مصطفی بوسیف الورفلی، فرمانده ای که متهم به ارتکاب جنایت جنگی شده را صادر کرده است. مصطفی بوسیف الورفلی سالها کنترل شرق لیبی را در دست داشت.

بیشتر بخوانید: صدور حکم بازداشت فرمانده ارتش ملی لیبی توسط دیوان کیفری بین المللی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم بازداشت فرمانده ارتش ملی لیبی توسط دیوان کیفری بین المللی

پاریس میزبان دو دولت متخاصم مستقر در لیبی است

ارتش ملی لیبی: بنغازی آزاد شد