سیا ۴۷۰ هزار فایل از زندگی بن لادن و خانواده اش را منتشر کرد

سیا ۴۷۰ هزار فایل از زندگی بن لادن و خانواده اش را منتشر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه آرشیو بزرگی شامل ۴۷۰ هزار فایل را که در جریان عملیات کشتن بن لادن در ابت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ پیدا شده بود را منتشر کرد.

این اسناد شامل نوشته، عکس، ویدئو و فایل های صوتی است که اطلاعاتی درباره زندگی شخصی بن لادن و خانواده او ارائه می کند. در این اسناد همچنین ویدئویی از مراسم ازدواج حمزه پسرش که ظاهرا در ایران برگزار شده را می توان دید.

با این حال اینها تمام اسنادی نیست که سیا در خانه بن لادن بدست آورده است. برخی از اسناد منتشر نشده اند زیرا سیا معتقد است امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد.

مایک پومیئو رئیس سیا گفته است که انتشار این اسناد امکانی به مردم آمریکا می دهد تا درک بهتری درباره کارها و برنامه های این سازمان تروریستی (القاعده) پیدا کنند.

Today we released nearly 470,000 files recovered in 2011 raid on Usama Bin Ladin’s compound in Abbottabad, Pakistan.https://t.co/QZcoAu3uEwpic.twitter.com/Dn8awV9ndn

— CIA (@CIA) November 1, 2017

سیا گفته است که این اسناد اطلاعاتی درباره ریشه های اختلافات بین القاعده و داعش و همچنین اختلافات استراتژیک و مذهبی بین متحدان القاعده را نشان می دهد. در این اسناد همچنین داده هایی از تلاش این گروه تروریستی برای بهره برداری از قیام های بهار عربی و تلاش برای بهبود تصویر رسانه ای القاعده را می توان یافت.

فیلم ها و کارتن های هالیودی
همچنین سیا در حمله به خانه بن لادن در پاکستان کامپیوتری را پیدا کرد که حاوی فایل هایی شامل فیلم های هالیوودی، کارتن ها و سه فیلم مستند درباره زندگی بن لادن بود.

در یک ویدئو نمایی از یکی از اتاق ها با کامیپوتری در گوشه ای از آن دیده می شود و موبایلی در دست یک کودک که موسیقی پاپ غربی پخش می کند.

فیم عروسی حمزه پسر بن لادن
در میان فایل های ویدئویی بدست آمده، فیلمی کمیاب از عروسی حمزه پسر بن لادن بدست آمده است که محل دقیق آن مشخص نیست با این حال گفته می شود این فیلم در ایران فیلمبرداری شده است. حمزه بن لادن که اکنون دهه بیستم زندگی اش را می گذراند به عنوان جانشین بالقوه بن لادن در نظر گرفته می شود. این فیلم از آن نظر اهمیت دارد که تاکنون تنها تصویر حمزه در هنگام کودکی انتشار یافته بود و تصویری از جوانی او منتشر نشده بود. پیش از این القاعده فایل های صوتی از حمزه بن لادن منتشر کرده است.

CIA’in dün Usame bin Ladin hakkında yayınladığı belgelerde oğlu Hamza bin Ladin’in düğün görüntüleri yer aldı. pic.twitter.com/lNWD01D6LH

— Yaser Emre (@yasiremres) November 2, 2017

همچنین ویدئوهایی از داخل خانه که زنها و بچه ها حضور دارند در این اسناد وجود دارد.

بچه ها و نوه های بن لادن در حال بازی
در این اسناد عکس هایی وجود دارد که نشان می دهد بچه ها و نوه های بن لادن در فضای باز در حال بازی هستند. همچنین ویدئوهایی که کودکان را در داخل خانه در حال بازی و سرگرمی نشان می دهد یا ویدئویی که کودکان را در حال بازی در پارکی در فضای عمومی نشان می دهد.

همچنین در فیلمی یک پسر حدود ۷ ساله قطعه ای را به عربی جلوی دوربین دکلمه می کند.

نگهداری مرغ و خروس و گاو
در اسناد منتشر شده ویدئویی وجود دارد که نشان می دهد ظاهرا بن لادن در حیاط خانه اش مرغ و خروس، خرگوش و گاو نگهداری می کرده است.

همچنین ویدئوهایی از طبیعت اطراف محل اقامت بن لادن در فصل های مختلف منتشر شده است، در زمستان و بارش برف تا روزهای بارانی و روزهایی که رنگین کمانی در آسمان دیده می شود.

بن لادن و ایران
در اسناد منتشر شده از سوی سیا، نوشته هایی وجود دارد که از پیوندهای ایران و القاعده خبر می دهد و به نوشته توماس جاسلین و بین روگیو محققان «بنیاد دفاع از دموکراسی» ظاهرا یکی از افسران بن لادن آنها را نوشته است.

این اسناد نشان می دهد که ایران و گروه القاعده رابطه پر نشیب و فرازی داشته اند. محققان بنیاد دفاع از دموکراسی که این اسناد را مطالعه کرده اند نوشته اند که در اسناد منتشر شده نوشته هایی وجود دارد که ایران پیشنهاد آموزش، تامین مالی و سلاح را به «برادران سعودی» القاعده داده است به شرط آنکه به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کنند.

با این حال اسناد دیگر نشان می دهد که ایران و القاعده اختلافات شدیدی هم داشته اند و بن لادن حتی برای علی خامنه ای رهبر ایران نامه نوشته تا برخی از بستگانش که در ایران زندانی بودند آزاد شوند.

آموزش تیراندازی به کودکان
در یکی از ویدئوهای منتشر شده یک مرد با ریش سفید با استفاده از تفنگ بادی به کودکان تیراندازی می آموزد.

Usame Bin Ladin’in yeni görüntüleri yayımlandı
OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==>https://t.co/OfBbx3Vifx
Samsun Haber pic.twitter.com/YcrbcaRifz

— Samsun Gazetesi (@SamsunGazetesii) November 2, 2017

اسناد منتشر شده اجازه می دهد که عموم مردم نگاهی بی واسطه به زندگی روزمره اسامه بن لادن داشته باشند و پژوهشگران درک دقیق تری از شبکه القاعده داشته باشند که تا پیش از ظهور داعش، مهمترین شبکه تروریستی جهانی تلقی می شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش نخست‌وزیر پاکستان به ادعای ترامپ در مورد بن‌لادن: وراجی است

«بلندپایه ترین» مقام القاعده در افغانستان کشته شد

عملیات «پرچم دروغین» و بمب کثیف؛ آمریکا اواخر ۲۰۲۲ برای حمله اتمی روسیه به اوکراین آماده شده بود