اصلاحات مسیحی پروتستانی ۵۰۰ ساله شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
اصلاحات مسیحی پروتستانی ۵۰۰ ساله شد

واتیکان و فدراسیون جهانی لوتری در بیانیه‌‌ای مشترک که روز سه‌شنبه به مناسبت پانصدمین سالگرد آغاز اصلاحات پروتستانی منتشر شد، به خاطر اعمال خشونت عذرخواهی کرده و متعهد شدند که تلاش برای حل اختلافات خود را ادامه دهند.

در این بیانیه آمده است: «ما به خاطر شکست‌هایمان و به خاطر کارهایی که جان پروردگار را آزرده کرده و نیز اتهام‌هایی که در این ۵۰۰ سال به یکدیگر زده‌ایم، عذر می‌خواهیم.»

این بیانیه همچنین می‌افزاید: «به موازات این، ما متعهد می‌شویم که به کمک یکدیگر […] به دنبال اجماع جدی برای رفع اختلافات بنیادی باشیم.»

روابط میان کاتولیک‌ها و لوتری‌ها که شاخه‌ای از پروتستان‌ها هستند، به واقع در طول چند قرن اخیر با خشونت همراه بوده است. مارتین لوتر، روحانی و عالم الهیات در روز ۳۱ اکتبر ۱۵۱۷، نظریه معروف به «۹۵ تز» خود را که متن بنیادین اصلاحات پروتستانی بود، منتشر کرد و راه خود را از کلیسای کاتولیک جدا ساخت.

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک‌های جهان، سال پیش دست در دست مسیحیان پروتستان در مراسمی که به مناسبت پانصدمین سالگرد اصلاحات پروتستانی در شهر لوند سوئد برگزار شد شرکت کرد، چیزی که برای قرن‌ها تصورپذیر نبود.


این نخستین بار است که مسیحیان لوتری و کاتولیک‌ها به اصلاحات پروتستانی در چشم‌اندازی جهان‌شمول نگاه می‌کنند.

در متن بیانیه مشترک دو مذهب بزرگ مسیحیت همچنین آمده است: «ما قبول داریم که گذشته را نمی‌توان تغییر داد، اما اثر گذشته بر روی امروز ما قابل تغییر دادن است. چنین می‌نماید که چیزهایی که ما را به هم پیوند می‌دهند از چیزهایی که ما را از هم جدا می‌کنند بسیار بیشتر هستند.»

بیانیه یاد شده همچنین با اشاره به مورد زن و شوهرهایی که از دو مذهب جداگانه مسیحی هستند و هر کدام از آنها می‌خواهند در کلیسای خود اعمال دینی را به جای آورند، می‌افزاید این دو مذهب مایل به ادامه تعامل با یکدیگر هستند.