سازمان ملل: رژیم بشار اسد مسئول حمله با گاز سارین به خان شیخون بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل: رژیم بشار اسد مسئول حمله با گاز سارین به خان شیخون بود

گزارش سازمان ملل متحد نشان می دهد که حمله شیمیایی با گاز سارین به خان شیخون در ۴ آوریل سال جاری کار نیروهای بشار اسد بوده است.

در این گزارش که روز پنجشنبه ۲۶ اکتبر (۴ آبان) و بر اساس تحقیق مستقل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و «مکانیزم مشترک تحقیق» انتشار یافته آمده: «جمهوری عربی سوریه مسئول به کار گرفتن گاز سارین در خان شیخون در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۷ است.»

در جریان این حمله دست‌کم ۸۰ نفر بر اثر استنشاق گاز سارین جان خود را از دست دادند. ایالات متحده آمریکا پس از این حمله از بمباران هوایی خان شیخون در روز ۴ آوریل توسط ارتش سوریه خبر داد و به دنبال آن یک پایگاه هوایی در سوریه را که به گفته واشنگتن بارگیری سلاح شیمیایی و حمله از آنجا صورت گرفته، هدف حملات موشکی قرار داد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گزارش سازمان ملل را تایید اطلاعاتی که آمریکا قبلا منتشر کرده بود دانسته و روسیه و برخی کشورهای دیگر را علیرغم انتشار گزارش سازمان ملل به ادامه حمایت از رژیم بشار اسد متهم کرده است. خانم هیلی خواهان قطع فوری این حمایت شده است.

مقامات رسمی روسیه و سوریه هنوز واکنشی به گزارش سازمان ملل نشان نداده اند، اما در زمان وقوع حمله شیمیایی ادعا کرده بودند که در جریان اصابت بمب به یک انبار مهمات متعلق به نیروهای مخالف بشار اسد که در آن سلاح شیمیایی بوده، چنین فاجعه‌ای رخ داده است.

گزارش سازمان ملل متحد همچنین استفاده داعش از گاز خردل در روستای «معراته ام حوش» واقع در شمال استان حلب در سوریه که در روزهای ۱۵ و ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ صورت گرفته را محکوم کرده است.