قدرتهای جهانی: استقلال کاتالونیا از اسپانیا را به رسمیت نمی‌شناسیم

قدرتهای جهانی: استقلال کاتالونیا از اسپانیا را به رسمیت نمی‌شناسیم
نگارش از Euronews

به دنبال رای موافق پارلمان کاتالونیا به استقلال این منطقه از اسپانیا، قدرت های اروپایی، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند جدایی کاتالونیا از اسپانیا را به رسمیت نخواهند شناخت.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پس از تصویب قطعنامه استقلال در پارلمان کاتالونیا تاکید کرد که بروکسل تنها دولت مرکزی اسپانیا را به رسمیت می شناسد. با این حال آقای توسک خواستار اجتناب مادرید از رویارویی با جدایی طلبان کاتالونیا شد.


بیشتر بخوانید: پارلمان کاتالونیا رای به استقلال از اسپانیا داد

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم در واکنش به رای پارلمان کاتالونیا به استقلال از اسپانیا اظهار داشت: «اتحادیه اروپا به شکاف‌های جدید نیاز ندارد.»

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز بر «حمایت کامل» خود از ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا برای برقراری «حکومت قانون» در اسپانیا تاکید کرد. او همچنین بحران کاتالونیا را «مساله داخلی» اسپانیا دانست.

دولت بریتانیا نیز روز جمعه تاکید کرد این کشور استقلال کاتالونیا را به رسمیت نمی‌شناسد و در آینده هم آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

از سوی دیگر سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به قطعنامه تصویب شده در پارلمان کاتالونیا اظهار داشت: «دولت آلمان وخامت اوضاع در کاتالونیا را با نگرانی دنبال می کند.» وی همچنین تاکید کرد که آلمان اعلام استقلال کاتالونیا را به رسمیت نمی شناسد.


همزمان با واکنش مقامات اروپایی، وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه در واکنش به اعلام استقلال کاتالونیا از سوی پارلمان این منطقه خودمختار بر حمایت خود از دولت مرکزی اسپانیا برای حفظ وحدت این کشور تاکید کرد. در این بیانیه از کاتالونیا به عنوان «بخشی جدایی ناپذیر» از اسپانیای «قدرتمند و متحد» نام برده شده است.


بیشتر بخوانید: سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را لغو کرد

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کاتالونیا