سنای اسپانیا بدون پوجدمون درباره تعلیق دولت محلی کاتالونیا تصمیم می‌گیرد

سنای اسپانیا بدون پوجدمون درباره تعلیق دولت محلی کاتالونیا تصمیم می‌گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کارلس پوجدمون، رئیس استقلال طلب منطقه خودمختار کاتالونیا دعوت مجلس سنا برای سخنرانی درباره وضعیت این منطقه خودمختار پس از همه‌پرسی استقلال را رد کرد.

به این ترتیب مجلس سنا، عالی‌ترین نهاد قانونگذاری اسپانیا از روز پنجشنبه و بدون حضور نماینده دولت منطقه‌ای کاتالونیا، بحث درباره وضعیت بحرانی این منطقه خودمختار را آغاز می‌کند.

ماریانو راخوی، نخست وزیر محافظه‌کار اسپانیا موافقت حزب سوسیالیست را برای تعلیق خودمختار کاتالونیا جلب کرده است.

به نظر می‌رسد آقای پوجدمون به خوبی می‌داند که اعلام یکجانبه استقلال کاتالونیا با استناد به نتیجه همه‌پرسی، از سوی دولت و دادگاه قانون اساسی اسپانیا، نقض اصل ۱۵۵ قانون اساسی توصیف خواهد شد و چنین عملی تنها دست مادرید را برای سلب صلاحیت از دولت محلی بازتر خواهد کرد. با این حال، عدم استناد وی به آرای شهروندانی که به استقلال کاتالونیا آری گفته اند، در داخل این منطقه با انتقاداتی رو به رو شده است.

کارلس پوجدمون، رئیس استقلال طلب منطقه خودمختار کاتالونیا شامگاه شنبه جلسه‌ای هفت ساعته با اعضای کابینه برگزار کرد. قرار است آقای پوجدمون روز پنجشنبه درباره تصمیم دولت خود با نمایندگان پارلمان کاتالونیا صحبت کند.

بحران استقلال کاتالونیا در حالی شدت می‌گیرد که اوریول جونکراس، معاون رئیس دولت کاتالونیا در جلسه چهارشنبه شب کابینه گفته است که این منطقه غیر از استقلال راه دیگری ندارد. به گزارش روزنامه گاردین این سیاستمدار عضو حزب چپ جمهوریخواه کاتاتالونیا با اشاره به لزوم استقلال و تشکیل جمهوری کاتالونیا گفت: «ما جمهوریخواه هستیم و برای تاسیس یک جموری جدید کار می‌کنیم. به این دلیل که معتقدیم وظیفه‌ای دموکراتیک برای ساخت یک جمهوری داریم. به همین ترتیب متوجه هستیم که دولت اسپانیا هیچ انتخاب دیگری برای دفاع از آزادی‌های مدنی و حقوق شهروندان با نهادهای موجود را به ما نمی‌دهد.»

نظام پادشاهی اسپانیا، وفق قانون اساسی «دموکراتیک» این کشور، تغییر ناپذیر است.

برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، اسپانیا را با بزرگترین بحران سیاسی این کشور پس از مرگ ژنرال فرانکو روبه‌رو کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟