Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

علی اشرف درویشیان، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران در ۷۶ سالگی درگذشت

علی اشرف درویشیان، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران در ۷۶ سالگی درگذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی اشرف درویشیان، نویسنده و پژوهشگر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

شهناز دارابیان، همسر این پژوهشگر ادبیات عامه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با تائید این خبر، علت درگذشت آقای درویشیان را نارسایی ریوی اعلام کرد.

این نویسنده، رمان ها، مجموعه های داستانهای کوتاه و آثار پژوهشی بسیاری را نظیر «خاطرات صفرخان»، «آبشوران»، «بیستون»، «رنگینه» و «روزنامه دیواری مدرسه ما» و «سلول ۱۸» منتشر کرد.

وی همچنین در مجموعه شش جلدی «داستانهای محبوب من» با همکاری رضا خندان به جمع آوری داستانهای کوتاه نویسندگان جوان پرداخت. آقای درویشیان درباره این کتاب گفته بود: «کوشيده‌ام بيشتر داستان‌ها از نويسندگان نسل جوان باشد و نيز نويسندگاني که نوشته‌هاشان اين سال‌ها با توطئه سکوت روبه‌رو بوده است. به هر جهت اين‌ها داستان‌هايي است که به دلم نشسته و هنوز هم براي ايجاد تحرک و انگيزش در خودم، آن‌ها را بارها و بارها مي‌خوانم، مي‌خوانم تا بيشتر کار کنم و رابطه‌ام را با زندگي از دست ندهم.»

آثار پژوهشی نظیر افسانه ها و متل‌های کردی، واژه نامه گویش کرمانشاهی و مجموعه ۲۰ جلدی فرهنگ افسانه‌ای ایران‌ (باهمکاری رضا خندان) نیز از جمله فعالیت‌های این نویسنده متولد کرمانشاه است.

#علی_اشرف_درویشیان
ماڵئاوا #کرماشان
ماڵئاوا #کوردستانpic.twitter.com/9Pmzznxl6g

— Omid Kamangar (@omid4kamangar) October 26, 2017

علی اشرف درویشیان پیش از انقلاب از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ بدلیل فعالیت های سیاسی چندین بار دستگیر و روانه زندان و به سبب نوشتن کتاب «از این ولایت» ممنوع القلم شد. وی کتاب های «فصل نان» و «رنگینه» را در زندان به رشته تحریر درآورد.

آثار این نویسنده عضو کانون نویسندگان که همواره نسبت به محدودیت های نویسندگان معترض بود، پس از انقلاب اسلامی نیز با سانسور مواجه شد. وی در مصاحبه‌ای با علی کاکاوند با یادآوری یک خاطره از حضور در مراسم شب شعری در دانشگاه کرمانشاه خطاب به مسئولین دانشگاه گفته بود: «شما خیال کردید کتاب های مرا سانسور کنید می آیند کتاب های شما را می خوانند؟ نه، ملتی که به سانسور عادت کند نه کتاب شما را می خواند، نه کتاب من را.»

گزارش‌گران بدون مرز(RSF) درگذشت #علی_ اشرف_درویشیان نویسنده نامدار مدافع آزادی بیان را به مردم ایران و کانون نویسندگان ایران تسلیت می‌گوید. pic.twitter.com/nm1K0SBp8d

— گزارش‌‌گران بدون مرز (@RSF_persan) October 26, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وخامت حال بکتاش آبتین؛ کانون نویسندگان از حکومت ایران خواست به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهد

قاسم افشار، گوینده خبر سال‌های جنگ ایران درگذشت

اورهان پاموک در تهران : نوبل برای سلامتی خوب است، شما هم بگیرید!