Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ابراز تاسف آمریکا از اقدام مسکو در وتوی قطعنامه سوریه

ابراز تاسف آمریکا از اقدام مسکو در وتوی قطعنامه سوریه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا در واکنش به اقدام روسیه مبنی بر وتو کردن پیش‌نویس قطعنامۀ سازمان ملل برای تمدید زمان تحقیقات برای شناسایی عاملان استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ سوریه را «بسیار تاسف آور» خواند.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: «ما متاسفیم. متاسفیم که روسیه ملاحظات سیاسی را بر مردم سوریه که به طرز وحشیانه‌ای کشته شده‌اند، ترجیح داده است.»

ماموریت کارشناسان گروه تحقیق دربارۀ شناسایی مسئولان استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، متشکل از کارشناسان سازمان ملل و کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، در روز هفدهم نوامبر به پایان می‌رسد و این نهمین بار است که روسیه از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل برای متوقف کردن قطعنامه‌هایی استفاده می کند که با درگیری‌های هفت سالۀ سوریه ارتباط داشته است.

قرار است این کارشناسان روز پنجشنبه ۲۶ اکتبر گزارش خود درباره حمله با گاز سرین در ۴ آوریل به «خان شیخون» در شمال سوریه را که بیش از ۸۰ کشته از جمله شماری زن و کودک برجای گذاشت، به شورای امنیت ارائه کنند. روسیه می گوید تصمیم گیری دربارۀ تمدید یا عدم تمدید ماموریت کارشناسان را به بعد از شنیدن نتایج این گزارش موکول کرده است.

روز سه شنبه نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده بود که روسیه یک بار دیگر این را نشان داد هر کاری ممکن باشد، انجام خواهد داد تا حکومت بشار اسد، هرگز با پیامدهای استفاده از مواد شیمیایی به عنوان سلاح مواجه نشود.

کمیسیون مشترک تحقیقات در سال ۲۰۱۵ میلادی توسط شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شد تا دربارۀ موارد مختلف استفاده از سلاح‌های شیمیایی از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه تحقیق کند.

بنا بر گزارش‌های این کمیسیون، دولت سوریه مسئول حملات با گاز کلر به سه روستا در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی و همچنین استفاده از گاز خردل در سال ۲۰۱۵ میلادی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه بار دیگر قطعنامه شورای امنیت برای تحقیق در مورد جنگ سوریه را وتو کرد

روسیه بمباران رقه را با بمباران شهر درسدن در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد

مخالفان اسد: حملات روسیه به ادلب دستکم ۱۵۰ کشته بر جا گذاشته است