روسیه بمباران رقه را با بمباران شهر درسدن در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد

روسیه بمباران رقه را با بمباران شهر درسدن در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد
نگارش از Euronews

روسیه عملیات بمباران نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در شهر رقه سوریه را با بمباران شهر درسدن در پایان جنگ جهانی دوم توسط آمریکا و بریتانیا مقایسه کرده است.

در سال ۱۹۴۵ نزدیک به ۲۵ هزار نفر در شهر درسدن آلمان طی چهار حمله هوایی توسط بمب افکن های بریتانیا و ایالات متحده کشته شدند. طی این حملات این شهر که به «فلورانس بر کرانه البه» معروف بود، بطور کامل ویران شد.


وزارت دفاع روسیه که خود بارها اتهام بمباران غیرنظامیان در سوریه را رد کرده است اعلام کرد که انگیزه غرب برای کمک‌های مالی جهت بازسازی رقه برای پوشاندن مدارک جنایت خود در این شهر است.

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیش از آغاز درگیری، بیش از ۲۰۰ هزار نفر ساکن رقه بوده‌اند و در حال حاضر تنها حدود ۴۵ هزار نفر باقی مانده‌اند.


هفته گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه به پشتیبانی ایالات متحده، پیروزی خود بر نیروهای داعش در شهر رقه، پایتخت خود خوانده این گروه را پس از یک نبرد چهار ماهه اعلام کرد.
گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از سال ۲۰۱۴ کنترل کامل شهر رقه را در دست داشت.

ژنرال کوناشنکوف گفت: «دلیل تلاش غرب برای ارائه کمک مالی آنهم تنها به شهر رقه چیست؟ تنها یک توجیه وجود دارد و آن اراده آن‌ها برای از بین بردن هر چه سریعتر شواهد بمباران وحشیانه توسط نیروهای هوایی ایالات متحده و دفن هزاران جنازه ای است که از چنگ دولت اسلامی “آزاد” شده اند.»


نیروی ائتلاف به رهبری آمریکا گفته بود که در بمباران مناطق تحت کترل داعش در سوریه و عراق برای اجتناب از بمباران غیر نظامیان دقت لازم را بخرج می دهد. این ائتلاف با وجود ادعای خود مبنی بر «نزدیک به صفر بودن آمار تلفات غیر نظامی» در بمباران رقه اعلام کرده است که هرگونه اتهام بمباران غیرنظامیان را بررسی خواهد کرد.

مطالب مرتبط