رقه به طور کامل آزاد شد

رقه به طور کامل آزاد شد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرانجام پس از ۴ ماه نبرد سنگین کنترل شهر رقه از اختیار داعش خارج شد. اتفاقی که مهمترین پیروزی علیه نیروهای داعش در سوریه بود.

نیروهای داعش در تیرماه ۱۳۹۳ این شهر را تصرف کردند و آنها پایتخت خود در سوریه خواندند. به گفته سازمان‌های حقوق بشری در طول این مدت ۳ هزار و ۲۵۰ نفر در رقه کشته شدند.

سال گذشته میلادی نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از عرب‌ها و یگان‌های مدافع خلق با پشتیبانی هوایی ارتش آمریکا در عملیات آزادسازی رقه، موسوم به «خروش فرات» را آغاز کردند. در این عملیات ۲۵ هزار نیروی کرد و ۵ هزار عرب شرکت داشتند.

نخستین گام «خروش فرات» محاصره رقه بود که با بمباران سنگین هواپیماهای آمریکایی پشتیبانی می‌شد. با اینکه سکونت بیش از صد هزار شهروند غیرنظامی پیشروی نیروهای ضد‌‌ داعش را با کندی مواجه کرد، اما سراجام در ماه مه سال جاری میلادی عملیات نهایی از شش جبهه آغاز شد. دو ماه بعد سخنگوی این نیروها اعلام کرد که «۲۵ درصد از مناطق مسکونی شهر» در اختیار آنها قرار گرفته است.

پیشروی نیروهای مخالف داعش به سرعت ادامه یافت تا سرانجام داعش تقریبا کار را یکسره دید و برای تخلیه نیروهای خود وارد مذاکره شد. در این مذاکرات نیروهای کرد و عرب با تخلیه اعضای سوری داعش از شهر موافقت کردند اما مانع خروج اعضای خارجی شدند.

بیشتر بخوانید:
جنگجویان داعش رقه را «ترک» کردند
کنترل بخش قدیمی شهر رقه در سوریه از اختیار داعش خارج شدهم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم سه جنگجوی داعش در حمله نیروهای آمریکا به شمال سوریه کشته شدند

سوریه: داعش در حمله‌ای در حمص ۵۳ نفر را حین چیدن قارچ کشت

شش نفر از نیروهای کُرد در حمله داعش به زندانی در شمال سوریه کشته شدند