رقه به طور کامل آزاد شد

رقه به طور کامل آزاد شد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سرانجام پس از ۴ ماه نبرد سنگین کنترل شهر رقه از اختیار داعش خارج شد. اتفاقی که مهمترین پیروزی علیه نیروهای داعش در سوریه بود.

نیروهای داعش در تیرماه ۱۳۹۳ این شهر را تصرف کردند و آنها پایتخت خود در سوریه خواندند. به گفته سازمان‌های حقوق بشری در طول این مدت ۳ هزار و ۲۵۰ نفر در رقه کشته شدند.

سال گذشته میلادی نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از عرب‌ها و یگان‌های مدافع خلق با پشتیبانی هوایی ارتش آمریکا در عملیات آزادسازی رقه، موسوم به «خروش فرات» را آغاز کردند. در این عملیات ۲۵ هزار نیروی کرد و ۵ هزار عرب شرکت داشتند.

نخستین گام «خروش فرات» محاصره رقه بود که با بمباران سنگین هواپیماهای آمریکایی پشتیبانی می‌شد. با اینکه سکونت بیش از صد هزار شهروند غیرنظامی پیشروی نیروهای ضد‌‌ داعش را با کندی مواجه کرد، اما سراجام در ماه مه سال جاری میلادی عملیات نهایی از شش جبهه آغاز شد. دو ماه بعد سخنگوی این نیروها اعلام کرد که «۲۵ درصد از مناطق مسکونی شهر» در اختیار آنها قرار گرفته است.

پیشروی نیروهای مخالف داعش به سرعت ادامه یافت تا سرانجام داعش تقریبا کار را یکسره دید و برای تخلیه نیروهای خود وارد مذاکره شد. در این مذاکرات نیروهای کرد و عرب با تخلیه اعضای سوری داعش از شهر موافقت کردند اما مانع خروج اعضای خارجی شدند.

بیشتر بخوانید:
جنگجویان داعش رقه را «ترک» کردند
کنترل بخش قدیمی شهر رقه در سوریه از اختیار داعش خارج شد

رقه، پایتختِ خودخوانده‌ی داعش تمام و کمال آزاد شد.
ژن، ژیان، ئازادی pic.twitter.com/EST08TZY01

— مهدی رمضان‌زاده (@m_ramezanzadeh) 11 octobre 2017

اینجا رقه است. خودش از گریلاهای ی‌پ‌ژ بوده و خواهرش گرفتار داعش. در رقه دوباره همدیگر را دیده‌اند. لبخندتان زندگیست.#ژن، #ژیان، #ئازادیpic.twitter.com/94tSjyWGPD

— Behnam Zarei (@Behnam_Zarei21) 12 octobre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

ادعای متناقض ایران و مخالفان بشار اسد؛ موشک‌های سپاه پاسداران کجای سوریه فرود آمد؟

مقامات روسیه: حمله خونین به سالن کنسرت به درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش بطور چشمگیری افزود