شهر ویران ماراوی؛ بازمانده جنگ چندماهه با داعش در فیلیپبن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شهر ویران ماراوی؛ بازمانده جنگ چندماهه با داعش در فیلیپبن

روز دوشنبه با کشته شدن ۴۲ جنگجوی بازمانده داعش که عده ای از آنها خارجی بودند جنگ خونین پنج ماهه در شهر ماراوی فیلیپین به پایان رسید.

بیش از ۱۱۰۰ نفر از جمله ۱۶۵ نظامی و ۴۵ غیرنظامی در این نبرد کشته شدند. بقیه کشته شدگان از جنگجویان شورشی داعش بودند.

روز چهارشنبه نظامیان فاتح خبرنگاران را به شهر بازپس گرفته شده بردند تا نشان دهند که هسته‌های مقاومت داعش نابود و شهر آرام شده است اما این آرامش مرگبار در شهری که بیشتر به شهر ارواح می ماند نشانی از پیروزی انسانیت در خود ندارد.

خودروهای صدمه دیده و واژگون، خانه هایی که تنها اسکلتی از آهن و پلاستیک از آنها مانده و سگهای ولگرد در میان این ویرانه ها یادآور مناظر پایان جنگ جهانی است.

تکه‌ پاره های پارچه و اسباب بازی های شکسته تنها رنگ هایی هستند که در این دنیای خاکستری به چشم می خورند.


دیوارهای اماکنی که شورشیان در آن مستقر بودند پر از دست نوشته بود؛ نوشته هایی همچون «من عاشق داعش هستم»، زندگی و مرگ را بر روی یک دیوار باقیمانده در میان ویرانی نشان می داد و یادآور تضاد عشق و نفرت بود.

ماراوی از ۲۳ ماه مه تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۷ صحنه درگیری ارتش فیلیپین با نیروهای جهادی داعش بود که می خواستند کنترل این شهر را به دست گیرند.

صدها شورشی مدعی وابستگی به داعش در این تاریخ منطقه بزرگی از این شهر را تسخیر کردند.

ارتش فیلیپین برای بازپس گیری این مناطق به حملات وسیع هوایی و زمینی دست زد تا سرانجام سه روز پیش با کشته شدن آخرین بازماندگان داعشی‌ها جنگ به پایان رسید.

آمریکا در این نبرد چند ماهه با امکانات فنی و توانایی های اطلاعاتی خود از جمله پهپاد های اطلاعاتی و حسگرهای حرارتی برای تشخیص انسان، به دولت فیلیپین کمک می کرد.

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه از سربازان فیلیپین به خاطر اجتناب از خشونت و رعایت حقوق بشر قدردانی کرد.