آیا داعش در پی ایجاد خلافتی جدید در فیلیپین است؟

آیا داعش در پی ایجاد خلافتی جدید در فیلیپین است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

در پی نبردهای شدید میان ارتش و اسلامگرایان در فیلیپین که طی شش روز گذشته دست کم یکصد کشته برجای گذاشته است، بیش از دو هزار غیرنظامی روز یکشنبه در یک شهر جنوبی این کشور گرفتار شدند.

نیروهای نظامی فیلیپین به تازگی بر شدت بمباران مواضع اسلامگرایان در برخی محله های ماراوی، مرکز استان لانائو جنوبی در جزیره میندانائو افزوده اند که این امر فشار مضاعف پیکارجویان منتسب به گروه دولت اسلامی (داعش) بر مردم عادی و غیرنظامیان را به همراه داشته است.

خشونت ها تا آنجا شدت گرفت که رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین ناچار شد روز سه شنبه در مینادانائو، دومین جزیره بزرگ این کشور حکومت نظامی اعلام کند.

به گزارش منابع دولتی در جنوب فیلیپین، بخش عمده ای از دویست هزار سکنه ماراوی خانه و کاشانه خود را ترک کرده و از این شهر گریخته اند اما حدود دو هزار نفر در این منطقه از سوی شورشیان به گروگان گرفته شده اند.

نفوذ گروهک های اسلامگرا و وابسته به دولت اسلامی در میندانائو این جزیره فیلیپینی را با هرج و مرج مواجه کرده است. اسلامگرایان فیلیپینی اینک کنترل کامل شهر ماراوی را در دست دارند و آنرا به پایگاه اصلی خود در کشوری تبدیل کرده اند که اغلب ساکنان آنرا کاتولیک ها تشکیل می دهند.

پیوستن جنگجویانی از اندونزی و مالزی که در پاسخ به دعوت گروه اسلامی به این کارزار پیوسته و دوشادوش اسلامگرایان فیلیپین به نبرد می پردازند راهبرد جدید عملیاتی داعش را تشکیل می دهد.

شاخه های محلی وابسته به داعش برخلاف مرسوم، برای نخستین بار تمرکز خود را معطوف به اعزام نیرو به منطقه آسیای جنوب شرقی کرده اند. این قابلیت و ظرفیت بالا در جهت بسیج و جابجایی نیرو که با اتکا به همراهی گروه های وفادار محلی و نیز پیکارجویان کشورهای همجوار صورت می گیرد هدفی جز تعمیم و بین المللی کردن تروریسم به دنبال ندارد.
اینک به نظر می رسد داعش با به خطر افتادن پایگاه های خود در خاورمیانه بدنبال نفوذ در دیگر نقاط دنیا است و ایجاد خلافتی جدید در جزیره میندانائو می تواند نخستین اولویت این گروه تروریستی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش مشترک آمریکا، ژاپن و فیلیپین در آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی

تنش در دریای جنوبی چین؛ رئیس‌جمهوری فیلیپین به پکن هشدار داد

افزایش تنش‌های دریایی بین چین و فیلیپین؛ کشتی‌های دو کشور در منطقه مورد مناقشه با هم برخورد کردند