Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جدایی‌طلب دولت خودمختار کاتالونیا به مادرید می رود

رئیس جدایی‌طلب دولت خودمختار کاتالونیا به مادرید می رود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کارلس پوجدمون، رئیس دولت خودمختار کاتالونیا روز پنجشنبه برای تشریح موضع استقلال طلبانه خود و جلوگیری از بازپس گیری کنترل کاتالونیا از سوی دولت مرکزی اسپانیا به مادرید می رود.

با تائید حضور کارلس پوجدمون در مجلس سنای اسپانیا در روز پنجشنبه به نظر می رسد وی برنامه ای برای اعلام رسمی استقلال منطقه کاتالونیا در این روز ندارد. بسیاری از تحلیلگران احتمال می دادند کارلس پوجدمون روز پنجشنبه یا به طور رسمی استقلال کاتالونیا را اعلام کند و یا به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام منطقه ای باشد.

با این حال همچنان این امکان برای رئیس دولت منطقه ای کاتالونیا وجود دارد که روز جمعه پیش از سلب اختیار از او توسط مجلس سنا یا اعلام استقلال کند و یا طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را به اجرا بگذارد.

بیشتر بخوانید: پوجدمون: تعلیق خودگردانی کاتالونیا یک کودتا است

حضور کارلس پوجدمون در مجلس سنای اسپانیا می تواند به رویارویی او با ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا منجر شود. نخست وزیر اسپانیا به طور جدی با استقلال منطقه کاتالونیا مخالفت کرده است.

تنش کنونی بین مادرید و بارسلون جدی ترین بحران سیاسی اسپانیا طی چهار دهه اخیر محسوب می شود.

جدایی طلبان کاتالونیا معتقدند همه پرسی روز اول اکتبر (نهم مهر) امکان استقلال این منطقه را فراهم کرده است. در این همه پرسی تنها ۴۳ درصد واجدان شرایط شرکت کردند که ۹۰ درصد آنها به استقلال این منطقه رای موافق دادند.

دولت مرکزی اسپانیا که همه پرسی روز اول اکتبر را «غیرقانونی» می داند، قصد دارد ضمن سلب اختیار از دولت خودمختار کاتالونیا کنترل این منطقه را به دست گیرد.

بیشتر بخوانید: راخوی: برای جلوگیری از خسارت اقتصادی بیشتر کاتالونیا را کنترل می‌کنیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راخوی: برای جلوگیری از خسارت اقتصادی بیشتر کاتالونیا را کنترل می‌کنیم

پوجدمون: تعلیق خودگردانی کاتالونیا یک کودتا است

صدها هزار کاتالونیایی در دفاع از استقلال راهپیمایی کردند