نیروهای عراقی کنترل کرکوک را در اختیار گرفتند

نیروهای عراقی کنترل کرکوک را در اختیار گرفتند
نگارش از Euronews

نیروهای عراقی وارد مرکز استان کرکوک شدند. کنترل ساختمان‌های دولتی و استانداری کرکوک در اختیار نیروهای عراقی قرار گرفته است. همچنین پرچم عراق بر فراز ساختمان‌های دولتی به اهتزاز در آمده است.

در این عملیات علاوه بر ارتش عراق، نیروهای حشد الشعبی و واحد ضد تروریست نیز حضور دارند. ورود نیروهای عراقی به شهر کرکوک بدون هیچ درگیری و مقاومتی بوده است. با این وجود شب گذشته در پی تبادل آتش میان پیشمرگه‌ها و نیروهای عراقی چندین نفر کشته شده‌اند.

نیروهای پیشمرگه اتحادیه میهنی کردستان پیش از ورود نیروهای عراقی مواضع خود را ترک و عقب نشینی کردند. به گفته روزنامه شرق به نقل از ایسنا مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان گفته است که «پیشروی ارتش عراق به دلیل خیانت برخی از پیمرگه‌ها محقق شده است.»


همچنین گفته ‌می‌شود همزمان با ورود نیروهای عراقی ساکنان شهر از محل گریخته و به مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان پناه برده‌اند.

به گزارش برخی منابع خبری نیروهای عراقی پس از ورود به شهر کرکوک مورد استقبال ساکنان عرب و ترکمن قرار گرفتند.

پیش از این نیروهای عراقی کنترل مناطق استراتژیک استان کرکوک از جمله فرودگاه، پایگاه نظامی و میادین نفتی را در اختیار گرفته بودند.

کرکوک به دلیل ذخایر فراوان نفت و گاز یکی از مهمترین و استراتژیک‌ترین استان‌های عراق به شمار می‌رود. تنش در روابط اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم از عراق به اوج خود رسید.

مطالب مرتبط