مخالفان و موافقان برجام در مجلس نمایندگان آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مخالفان و موافقان برجام در مجلس نمایندگان آمریکا

در حالی که چند روز بیشتر به ارائه گزارش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره درباره برجام نمانده روز چهارشنبه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه داد.

در این نشست اد رویس، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور خارجه، برجام را مورد انتقاد قرار داد و آنرا موجب پررنگ شدن نقش ایران در منطقه خواند اما در عین حال خواستار خروج آمریکا نشد. وی در عین حال تاکید کرد که باید اقدامات علیه ایران اعمال شود.

الیوت انگل، نماینده دموکرات کمیته امور خارجه نیز ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و گفت: «ما باید با متحدان و شرکایمان بر روی یک برنامه مشترک به منظور پاسخگو کردن ایران کار کنیم. آمریکا نباید از دوستان نزدیکش دور شود.»

برنی سندرز، عضو حزب دموکرات و نماینده سنای آمریکا با ارسال توییتی تاکید کرد که خروج از برجام ایالات متحده را منزوی خواهد کرد.


جیک سالیوان، مشاور معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در این جلسه حاضر بود ضمن تایید پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش گفت که خروج واشنگتن از برجام موجب بین اعتمادی جامعه جهانی خواهد شد و تاثیر منفی بر بحران کره ‌شمالی خواهد گذاشت.

آقای ترامپ حداکثر تا روز پانزدهم اکتبر وقت دارد تا گزارش پایبندی ایران به برجام را به کنگره ارائه دهد. در صورتی که رئیس جمهوری آمریکا پایبندی ایران به تعهدات توافق هسته‌ای را تایید نکند در گام اول کنگره ۶۰ روز وقت خواهد داشت تا درباره برقراری دوباره تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تصمیم بگیرد.

اما اگر کنگره در طول مدت تعیین شده اقدامی انجام ندهد احتمالا آمریکا از برجام خارج خواهد شد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که آقای ترامپ برای فشار بیشتر به تهران پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند اما از آن خارج نیز نخواهد شد. این در حالیست که ایران بارها تاکید کرده که توافق هسته‌ای غیرقابل بازبینی است.