Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جلسه غیر علنی مجلس ایران درباره استراتژی احتمالی آمریکا در قبال برجام

جلسه غیر علنی مجلس ایران درباره استراتژی احتمالی آمریکا در قبال برجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که قرار است تا پایان هفته جاری و احتمالا روز پنجشنبه، دونالد ترامپ سیاست جدید آمریکا در مورد توافق برجام را اعلام کند، ایران خود را برای اقدام متناسب در قبال آن آماده می‌سازد.

روز چهارشنبه مجلس ایران برای شنیدن گزارش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، یک جلسه غیر علنی برگزار کرد که به بحث درباره سیاست جدید ترامپ درباره برجام و واکنش‌های متناسب ایران در قبال آن اختصاص داشت.

محمد جواد جمالی عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که آقای ظریف در این جلسه به سخنرانی پیش روی رئیس‌جمهور آمریکا درباره برجام و تصمیمات احتمالی کاخ سفید اشاره کرد اما تاکید داشت که «هیچ کدام از این موارد ممکن است به صورت صد در صد رخ ندهد. پس نمی توان قاطعانه گفت که هرکدام از تصمیمات احتمالی پیش‌روی ترامپ اجرایی می شود یا خیر.»

با این حال وزیر خارجه ایران اطمینان داده که «همه ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه تصمیم آمریکا متعهد بوده و آمادگی دارد. بررسی های لازم نیز صورت گرفته و نگرانی نیز وجود ندارد.»

از سوی دیگر سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت رئیس جمهور ایالات متحده در این هفته به بیان یک «استراتژی کلی درباره ایران» خواهد پرداخت که شامل توافق هسته‌ای با ایران نیز خواهد بود.

او که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت درباره تصمیم احتمالی دونالد ترامپ برای عدم تایید پای‌بندی ایران به توافق برجام، گفت: «رئیس جمهور به تصمیمی در مورد یک استراتژی کلی در قبال ایران رسیده و می خواهد اطمینان حاصل کند که آمریکا دارای یک سیاست همه جانبه درباره این توافق و نیز همه مسائل مربوط به ایران به عنوان یک بازیگر بد است.»

مفهومی که دونالد ترامپ طی یک هفته گذشته از بکار بردن اصطلاح «بازیگر بد در منطقه» در مورد ایران مد نظر دارد، بیشتر شامل حضور نظامی ایران در منطقه و آزمایش موشک‌های بالستیک است.

اما نگرانی مهم ایران تنها مربوط به تغییر استراتژی آمریکا نسبت به برجام و احتمال خروج از این توافق نیست، بلکه تقویت این احتمال نیز هست که ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران را به عنوان یک نیروی تروریستی اعلام کند.

به نظر تحلیل‌گران، تبعات سیاسی و اقتصادی چنین تصمیمی می تواند علاوه بر افزایش خطر برخورد نظامی و تشدید بحران در منطقه، به برقراری تحریم هایی از سوی کنگره آمریکا بیانجامد که در عمل کارکرد توافق برجام را نیز منتفی سازد.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران روز یکشنبه ۱۶ مهرماه درباره احتمال برقراری چنین تحریم هایی که زیر عنوان قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها»، معروف به قانون کاتسا، اجرا خواهد شد، گفت: «اگر قانون تحریم‌های جدید آمریکا اجرا شود این کشور باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران عقب ببرد.»

اما بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۱۷ مهرماه، در ارتباط با احتمال چنین تصمیم خطرناکی با لحن محتاطانه‌تری گفت جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که هیات حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای بسیار مهم و استراتژیک را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند

پیام ایران به واشنگتن: پاسخ به اسرائیل حتمی است اما نه عجولانه و تنش‌زا

آمریکا تسلیحات و مهمات توقیف شده ایران «برای حوثی‌ها» را در اختیار اوکراین گذاشت