آیا منظور ترامپ از «آرامش پیش از طوفان» تهدید نظامی بود؟

آیا منظور ترامپ از «آرامش پیش از طوفان» تهدید نظامی بود؟
نگارش از مهران احمدی

با گذشت سه روز از سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد «آرامش پیش از طوفان» گمانه زنی ها در مورد معنای این سخنان او ادامه دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه پس از دیداری با فرماندهان نظامی این کشور که در آن در مورد ایران و کره شمالی بحث شده بود، از «آرامش پیش از طوفان» سخن گفت.

دونالد ترامپ هنگامی که برای گرفتن عکس یادگاری در کنار فرماندهان نظامی آمریکا و همسرانشان در کاخ سفید ایستاده بود خطاب به خبرنگاران گفته بود: «شاید این آرامش پیش از طوفان باشد.»

هنگامی که یکی از خبرنگاران در مورد معنای «طوفان» مورد نظر وی پرسشی را مطرح کرد، رئیس جمهوری آمریکا تنها پاسخ داد: «خواهید فهمید.»

حضور فرماندهان نظامی در کنار رئیس جمهوری آمریکا این شائبه را به وجود آورد که سخنان دونالد ترامپ می تواند اشاره ای به عملیات نظامی باشد. در مقابل اما باور اینکه رئیس جمهوری ایالات متحده عملیات نظامی را از پیش به این شکل افشا کند دشوار به نظر می رسد.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در مورد سخنان دونالد ترامپ اظهار داشت: «همانطور که پیش از این بارها گفته ایم […] ما هرگز از پیش نمی گوئیم که رئیس جمهور چه اقدامی انجام خواهد داد.»

سخنان ابهام آمیز از طرف دونالد ترامپ از زمان به قدرت رسیدن او در ماه ژانویه بی سابقه نیست. رئیس جمهوری آمریکا طی ۹ ماه گذشته به استفاده خود از توئیتر ادامه داده و گاه در توئیتهای خود بدون ارائه توضیحات کافی تنها با کنایه مسائلی را مطرح کرده است.

به عنوان مثال او در ماه مه و پس از برکناری جیمز کومی، مدیر پلیس فدرال (اف بی آی) در توئیتی اظهار داشته بود: «جیمز کومی بهتر است پیش از افشاگری نزد رسانه ها امیدوار باشد که نواری از مکالماتمان وجود نداشته باشد.»


به دنبال این توئیت گمانه زنی های زیادی در مورد احتمال وجود نواری از مکالمات دونالد ترامپ و جیمز کومی صورت گرفت. در نهایت دو ماه بعد دونالد ترامپ در توئیت دیگری اعلام کرد که نواری از مکالماتش با مدیر پیشین پلیس فدرال وجود ندارد.


«آرامش پیش از طوفان» برای پیونگ یانگ؟

با این حال سخنان دونالد ترامپ را می توان به مثابه تهدیدی نظامی علیه کره شمالی تعبیر کرد. او پیش از این نیز تهدیدات مشابهی را علیه پیونگ یانگ مطرح کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهدید کرده بود که کشورش کره شمالی را «کاملا نابود» خواهد کرد. پیش از آن نیز او در ماه اوت (مرداد) از رویارویی با کره شمالی همراه با «آتش و خشم» سخن گفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا در جلسه با فرماندهان نظامی هدف کشورش در مواجهه با کره شمالی را «خلع سلاح هسته ای» این کشور دانسته بود. او اظهار داشته بود: «نمی توانیم به یک حکومت دیکتاتوری اجازه دهیم کشور ما و متحدانمان را با از دست رفتن جان انسانهای بی شمار و غیر قابل تصور تهدید کند. اقدام لازم را برای جلوگیری از وقوع این امر انجام خواهیم داد. حرفم را باور کنید، اگر لازم باشد، انجام خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: کره شمالی: بمب‌افکن‌های آمریکایی را حتی خارج از حریم هوایی‌ خود ساقط می‌کنیم

طوفان سختگیری در مقابل ایران؟

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه علاوه بر تهدید کره شمالی در مورد ایران نیز زبان تندی به کار برد. او تاکید کرد که از نظر واشنگتن ایران به «روح» برجام پایبند نبوده است.

این در حالی است که یکی از مقامات ارشد کاخ سفید نیز روز پنجشنبه از تصمیم دونالد ترامپ برای عدم تائید برجام در آینده نزدیک سخن گفت. روزنامه واشنگتن پست از اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد برجام در روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) خبر داده است.

بیشتر بخوانید: واشنگتن پست: ترامپ تصمیم گرفته برجام را تایید نکند

این در حالی است که لحن مقامات ایران نیز در مقابل تهدیدات واشنگتن تند شده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه در دانشگاه تهران اظهار داشت: « ما در توافق برجام به منافع غیرقابل بازگشتی دست یافته‌ایم و نه تنها ترامپ بلکه چنانچه ده ترامپ دیگر در دنیا روی کار بیایند، آن منافع غیرقابل بازگشت هستند.»

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز روز شنبه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن.»

بیشتر بخوانید: فرمانده سپاه برای آمریکا خط و نشان کشید
بیشتر بخوانید: چگونه ترامپ می تواند بدون خروج از برجام، سنگ‌اندازی کند؟

هر چند روزنامه نیویورک تایمز به نقل از گروهی از همکاران دونالد ترامپ گزارش کرده است که از نظر آنها رئیس جمهوری در حال برنامه ریزی برای «جنگ» با کره شمالی یا ایران نیست اما سخنان او در جلسه روز پنجشنبه راه را برای تفسیرهای متفاوت در بلند مدت باز می گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا در این جلسه از فرماندهان نظامی این کشور خواست که در آینده گزینه های نظامی گسترده ای را با سرعت بیشتری در اختیار او بگذارند. او با اشاره به ساختار دیوانسالارانه دولت از فرماندهان نظامی خواست که با غلبه بر این مانع اداری با سرعت بیشتری گزینه های نظامی خود را به او پیشنهاد دهند.

مطالب مرتبط