هشدار شدید محمدعلی جعفری نسبت به قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا

هشدار شدید محمدعلی جعفری نسبت به قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می گوید در صورت اضافه شدن نام این نیروی نظامی به فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا، مجموعه تحت نظر وی ارتش امریکا را «همسنگ داعش» در نظر خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران با اشاره به قانون کاتسا در آمریکا اظهار داشت: «در صورتی که قانون تحریم‌های جدید آمریکا اجرا شود این کشور باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود تا شعاع دو هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران را منتقل کند.»

قانون کاتسا (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act bill) برای مقابله با خصومت ها علیه ایالات متحده از طریق تحریم وضع شده است و شامل تحریم هایی علیه ایران، روسیه و کره شمالی می شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در سخنان خود در مورد نحوه مواجهه تهران با تحریم های جدید آمریکا اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن.»

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از مقامات ایرانی و غربی گزارش داده بود که از نظر تهران امکان مذاکره بر سر برنامه موشکی این کشور وجود دارد. با این حال بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران این گزارش را تکذیب کرد.

بیشتر بخوانید: ایران آمادگی برای مذاکره درباره برنامه موشکی را تکذیب کرد

در همین حال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در مصاحبه با شبکه «تی بی ان» از رویکرد ایران در منطقه اظهار نارضایتی کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد که از نظر او ایران به «روح» برجام پایبند نبوده است.

او در این مصاحبه همچنین ایران را به کمک مالی به کره شمالی و رابطه تجاری با پیونگ یانگ متهم کرد. دونالد ترامپ ایران را «بازیگر بدی» در منطقه خاورمیانه دانست که با آن همچون یک «بازیگر بد» رفتار خواهد شد.

بیشتر خوانید: واشنگتن پست: ترامپ تصمیم گرفته برجام را تایید نکند

قانون کاتسا روز ۲۵ ژوئیه سال جاری (سوم مرداد) با ۴۱۹ رای موافق در برابر تنها سه رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید. مجلس سنای امریکا نیز پیش از آن با ۹۸ رای موافق در برابر تنها دو رای مخالف با این طرح موافقت کرده بود.

بنا به قانون کاتسا دولت ایالات متحده موظف است راهبردی منطقه ای برای مقابله با «تهدیدات متعارف و نامتوازن» ایران علیه آمریکا و متحدان این کشور در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و فراتر از آن تدوین کند.

علاوه بر این رئیس جمهوری آمریکا موظف است تحریم هایی را بر ضد افرادی که در فعالیت های مربوط به برنامه موشک های بالستیک ایران دخالت دارند، وضع کند. سپاه پاسداران ایران و اشخاص حقیقی وابسته به این نهاد نیز پس از ۹۰ روز از اجرای قانون کاتسا باید از سوی رئیس جمهوری آمریکا مورد تحریم قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: چگونه ترامپ می تواند بدون خروج از برجام، سنگ‌اندازی کند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه ترامپ می تواند بدون خروج از برجام، سنگ‌اندازی کند؟

ایران آمادگی برای مذاکره درباره برنامه موشکی را تکذیب کرد

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟