Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سفر ظریف به عمان و قطر با چه هدفی؟

سفر ظریف به عمان و قطر با چه هدفی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه دهم مهرماه به قصد دیدار با مقام های عالی رتبه عمان و قطر عازم این دو کشور شد. به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه این سفر در چارچوب مشورت های مستمر دوجانبه و منطقه ای صورت می گیرد.

در اولین روز از این دور سفر، محمد جواد ظریف با یوسف بن علوی بن عبدالله همتای عمانی خود در مسقط ملاقات کرد. گفتگوی این دو مقام عالی رتبه در زمینه های اقتصادی شامل انرژی و تجارت و ترانزیت وانتقال گاز ایران از عمان به هند بود و در زمینه سیاسی عراق ، سوریه و یمن را در بر می گرفت.

به گفته سفیر ایران در عمان، در مجموع نگاه مسقط به مسایل منطقه ای از جمله انتخابات اقلیم کردستان عراق به ایران نزدیک است و این موضوع باعث گرمی روابط بین دو کشور است.

سفر محمد جواد ظریف به عمان و قطر که با تاکید بر حسن رابطه این کشورها با یکدیگر انجام می شود، در عین حال نشانگر نزدیکی ایران با عمان و قطر در شرایط حساسی است که قطر بواسطه رابطه با ایران از طرف عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی تحت فشار قرار دارد. وزیر امور خارجه قطر ۲۵ سپتامبر در پاریس گفته بود که تحریم کشورهای عربی قطر را به سوی ایران هل می دهد و آن را به ایران “هدیه” می کند.

عمان که موضعی بی طرفانه در منطقه اتخاذ کرده است، با آمریکا و ایران روابط خوبی دارد و با توجه به همین موقعیت در گذشته میانجی مذاکراتی میان غرب و ایران برای آزادی زندانیان بود و در سال ۲۰۱۳ نیز میزبان مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا بود که بعدها به توافق هسته ای انجامید.

محمد جواد ظریف پس از مسقط به دوحه رفت. این اولین دیدار وزیر امور خارجه ایران از قطر پس از بحران سیاسی این کشور است. وی قرار است با محمد بن عبدالرحمان ال ثانی همتای قطری خود و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک تور غذامحور و استراحتی به صرف قهوه در قطر

مستند تلویزیون دولتی ایران از ابهامات سقوط بالگرد رئیسی کم نکرد؛ عربستان به سوریه سفیر می‌فرستد

ابریشم طلایی و صنایع بافندگی باستانی در قطر به نمایش گذاشته شد