Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لغو پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان به ضرر کیست؟

لغو پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان به ضرر کیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گفته مدیر فرودگاه بین‌المللی اربیل، ممنوعیت پرواز هواپیماها از مبداء و به مقصد فرودگاه های اقلیم کردستان عراق شامل پروازهای بشردوستانه، نظامی و دیپلماتیک نمی شود.

او در حالی روز جمعه این خبر را اعلام کرد که بسیاری از اتباع خارجی در فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه در انتظار پرواز خود پیش از آغاز ممنوعیت وضع شده به سر می بردند.

لغو پروازها از مبداء و به مقصد فرودگاه های اقلیم کردستان عراق روز جمعه از ساعت ۱۸ به وقت محلی به اجرا گذاشته شد.

دولت مرکزی عراق در واکنش به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان این کشور که روز دوشنبه برگزار شد، تصمیم به لغو پروازهای بین المللی از اقلیم کردستان عراق گرفت.

در حالی که ۹۲ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی روز دوشنبه از استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت کردند، نخست وزیر عراق بر ابطال این همه پرسی تاکید می ورزد.

بیشتر بخوانید: نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان عراق: ۹۲/۷۳ درصد رای آری دادند
بیشتر بخوانید: مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق

چرا دولت عراق تصمیم به لغو پروازها گرفت؟

مدیر فرودگاه‌های اقلیم کردستان عراق تصمیم دولت مرکزی این کشور را «مجازاتی» برای شهروندان عراقی توصیف کرده است. در مقابل حیدر عبادی، نخست وزیر عراق تاکید می ورزد این تصمیم «تلافی جویانه» نیست.

به گفته نخست وزیر عراق اعمال کنترل دولت عراق بر مرزهای زمینی و هوایی این کشور با هدف مشکل آفرینی برای شهروندان انجام نمی شود بلکه مقصود از آن مبارزه با «فساد مالی» است.

حیدر عبادی در این مورد اظهار داشته است: «این ماجرا مجازات نیست بلکه اقدامی قانونی است که مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفته است.»

بنا به اعلام دولت مرکزی عراق پروازهای داخلی از فرودگاه های اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد یافت و پروازهای خارجی نیز در صورت انتقال قدرت اجرایی در امور ترابری به بغداد از سر گرفته خواهد شد.

واکنش اقلیم کردستان عراق به لغو پروازهای بین المللی چه بود؟

مقامات اقلیم کردستان عراق لغو پروازهای بین المللی از مبداء و به مقصد فرودگاه های منطقه اقلیم را «مجازاتی دسته جمعی» توصیف کرده اند. مقامات دولت منطقه خودمختار کردستان عراق با وجود مخالفت با واگذاری کنترل فرودگاه ها به بغداد، پیشنهاد کرده بودند با دولت مرکزی عراق برای حل این بحران مذاکره کنند.

اربیل به بغداد پیشنهاد کرده است که ناظرانی عراقی در فرودگاه های اقلیم کردستان این کشور مستقر شوند تا بحران کنونی حل و فصل شود.

مولود مراد، وزیر ترابری اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه اظهار داشته بود: «مایلیم تا با دولت عراق در مورد اعزام ناظران به فرودگاه های بین المللی اربیل و سلیمانیه مذاکره کنیم.»

بیشتر بخوانید: آمادگی آمریکا برای میانجیگری بین بغداد و اربیل

لغو پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان چه تاثیری خواهد داشت؟

به گفته مدیر فرودگاه بین المللی اربیل علاوه بر بسیاری از پناهجویان، سازمان ملل متحد نیز از فرودگاه های اقلیم کردستان عراق برای ارسال کمک به سوریه استفاده می کند.

آگهی

با این حال دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل در بیانیه ای بر تلاش خود برای «ادامه عملیات انسان دوستانه در عراق» و ادامه «ورود و خروج کارکنان امور بشردوستانه از راه هوایی» تاکید کرد.

بنا به اعلام سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ این نهاد نیز قصد ندارد به دنبال لغو پروازهای بین المللی به فرودگاه های اقلیم کردستان عراق فعالیت های بشردوستانه خود در این کشور را کاهش دهد.

بسیاری از شرکت های هوایی خارجی پیش از اجرای ممنوعیت پروازهای خارجی از مبداء و به مقصد فرودگاه های اقلیم کردستان عراق پروازهای خود به اربیل و سلیمانیه را لغو کردند.

هر چند به گفته مدیر فرودگاه بین المللی اربیل لغو پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان عراق شامل پروازهای بشردوستانه، نظامی و دیپلماتیک نمی شود اما قطع تماس هوایی اقلیم کردستان عراق با خارج بی تاثیر نخواهد بود.

از پروازهای مستقیم هوایی همواره به عنوان یکی از پیش شرط های رونق اقتصادی، ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار و همچنین گسترش گردشگری یاد می شود. به این ترتیب انتظار می رود تجار و کُردهای ساکن خارج از عراق، از این پس انگیزه و توان کمتری برای سرمایه گذاری در اقلیم کردستان عراق و سفر به این منطقه داشته باشند.

آگهی

بسیاری از حوزه های کسب و کار، صنایع و خدمات از لغو پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان عراق متضرر خواهند شد. فعالیت بیش از ۴۰۰ شرکت مسافرتی و گردشگری در اقلیم کردستان عراق به طور مستقیم تحت تاثیر لغو پروازها قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: آخرین اخبار همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت عراق تحریم پروازها به اقلیم کردستان را برای ۳ ماه دیگر تمدید کرد

مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق

آخرین اخبار همه‌پرسی استقلال کردستان عراق: آمریکا نتیجه رفراندوم را نمی‌پذیرد