تماشای مراسم اعدام قاتل آتنا؛ از پخش زنده اینستاگرام تا پیک نیک خانوادگی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تماشای مراسم اعدام قاتل آتنا؛ از پخش زنده اینستاگرام تا پیک نیک خانوادگی

پخش آنلاین مراسم اعدام قاتل آتنا اصلانی از شبکه های اجتماعی بویژه اینستاگرام پدیده تازه ای بود که در کنار حضور خانواده ها به همراه کودکانشان، تماشای اعدام در ایران را به سطح گسترده تری کشانده است.

در پارس آباد هنوز هوا تاریک بود که برخی خانواده برای یافتن جای مناسب و دستیابی به منظره هیجان انگیز تر جا می گرفتند.

خبرگزاری های مختلف و شبکه های اجتماعی نیز بطور گسترده با عکس و پخش فیلم آنلاین این مراسم را که با هیجان عمومی تماشاگران همراه بود پوشش دادند.

برای نمونه برخی کاربران اینستاگرام از فردی که در حال پخش مستقیم اعدام بوده خواسته اند که لنز دوربین را تمیز کند تا «قشنگ ببینیم.»


انداختن تکه ای زیلو و نشستن به انتظار برای فرا رسیدن زمان اعدام بهمراه خانواده و کودکان در عکس های منتشر شده واکنش منفی برخی از کاربران شبکه های اجتماعی را در پی داشته داشته است با این حال برخی نیز از مشتاقانه پخش آنلاین این اعدام را دنبال کرده اند.


برخی کاربران نیز قصاص این فرد را با مطابق احکام اسلامی دانسته اند.

برخی از کاربران نیز با هشتگ نه به اعدام به مخالفت با حکم اعدام و شرکت مردم برای تماشای اعدام پرداختند.


خبرگزاری آنا گزارش داده است که «مراسم اعدام در حالی برگزار شد که تمام اهالی پارس آباد به جز خانواده قاتل در محل حاضر بودند و با گفتن ناسزا چشم‌انتظار اجرای حکم بودند.»

این خبرگزاری به نقل از اسماعیل جعفرزاده که به قاتل اعدامی آتنا اصلانی نوشته است که وی در آخرین لحظات قبل از اعدام در جمع خبرنگاران مدعی شده است که به عمد آتنا را به قتل نرسانده و همچنین به مقتول تجاوز نکرده است.

هیجان تماشای اعدام و پخش گسترده این مراسم از شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها، پخش زنده از اینستاگرام، انتشار عکس های جسد قاتل توسط خبرگزاری رسمی ایران همگی نشانه ای است از اینکه هیچ گونه قانون و قاعده ای برای عدم انتشار صحنه های خشونت بار در ایران وجود ندارد.

نه تنها هیچ مرجع قانونی در این دست موارد تذکری به رسانه ها برای عدم انتشار صحنه های آزار دهنده و اشاعه دهنده خشونت نمی دهند بلکه روزنامه نگاران گزارش کننده اعدام در ایران نیز اباعی از انتشار عکس های شوک آور ندارند.

با اینکه با برگزاری مراسم اعدام یک فرد و هیجان مردم برای تماشای آن، این پرسش بکرات مطرح می شود که چرا مردم مشتاق تماشای مراسم اعدام هستند با این حال تحقیق جامعی از کسانی که در این نوع مراسم شرکت می کنند صورت نگرفته است. با این حال جدا از انگیزه های فردی افراد، مولفه غیر قابل کتمان و قابل توجه در این نوع مراسم، اراده سیاسی برای تهییج مردم و مشارکت دادن آنها در مراسم اعدام است.