دانش آموزان دبستانی در میان قربانیان زمین لرزه مکزیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دانش آموزان دبستانی در میان قربانیان زمین لرزه مکزیک

شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۱ ریشتری مکزیک که روز سه شنبه در نواحی مرکزی و جنوبی این کشور روی داد از مرز ۲۴۰ نفر گذشت. مرکز این زمین لرزه در حدود ۱۲۰ کیلومتری مکزیکوسیتی، پایتخت، و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین گزارش شده است.

دست کم ۲۱ دانش آموز دبستانی هم در بین قربانیان این زمین لرزه هستند. این دبستان مکزیکو سیتی ، در پی وقوع زلزله فرو ریخت. امدادگران همچنان امیددوارند با پیشرفت عملیات آواربرداری در این مدرسه، بتوانند زیر آوارماندگان را نجات دهند.


علاوه بر ایالت مکزیک، وسعت و میزان خرابی ها در دو ایالت مورلوس و پوئبلا در جنوب مکزیک نیز گسترده است. فرو ریختن ساختمانها در ایالت مورلوس دستکم ۵۵ کشته و در پوئبلا دستکم ۳۲ کشته بر جای گذاشته است.


تنها در شهر مکزیکوسیتی حدود ۳۰ ساختمان فرو ریخته است. ارتش برای کمک فراخوانده شده است و بنا بر اعلام شهردار مکزیکوسیتی، تیم‌های امداد و نجات در ۴۴ منطقه در کنار داوطلبان در حال آوار برداری و در جستجوی ناپدیدشدگان هستند.

برق و خطوط ارتباطات تلفنی در برخی از نقاط پایتخت قطع شده است و مقامات به شهروندان هشدار داده‌اند که در خیابان‌ها سیگار نکشند زیرا ممکن است لوله‌های گاز نیز تخریب شده باشند.

مدارس ایالت مکزیک روز چهارشنبه تعطیل و استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی رایگان است تا امکان جابجایی ساکنان در این شرایط بحرانی آسان تر باشد.

مکزیک از کشورهای زلزله‌خیز است. زمین لرزۀ روز سه شنبه در ساعت ۱۳:۱۴ دقیقه به وقت محلی و همزمان با برگزاری مانورهای آمادگی در مقابل زلزله، به مناسبت سی و دومین سالگرد وقوع زمین لرزه مرگبار دیگری در این کشور روی داد. زمین لرزه قدرتمند سال ۱۹۸۵ میلادی بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته بود.

به گزارش رسانه‌ها، روز سه شنبه با نمایان شدن علائم زلزله، زنگهای خطر به صدا درآمده اند اما بسیاری از مردم فکر کرده اند که صدای زنگها نیز بخشی از تمرینات برای آمادگی در مقابل زلزله است.

پیش از این در اوایل ماه جاری میلادی زمین لرزه دیگری با قدرت ۸.۱ در مقیاس ریشتر در جنوب این کشور روی داد و بیش از ۹۰ کشته بر جای گذاشت.

واکنش‌های بین المللی

در پی وقوع این زمین لرزه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در پیامهای توییتری به ابراز همدردی با مردم مکزیک پرداختند.

لوئیس گییرمو سولیس، رئیس جمهور کاستاریکا نیز که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، همبستگی خود را با مردم این کشور اعلام کرد.