از خطر جنگ و دور شدن از دیپلماسی در سخنرانی ترامپ تا واکنش هیلاری کلینتون

از خطر جنگ و دور شدن از دیپلماسی در سخنرانی ترامپ تا واکنش هیلاری کلینتون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اولین سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و صحبت های او درباره ایران و کره شمالی، این نگرانی را در میان کارشناسان و سیاستمداران ایجاد می کند که آیا ایالات متحده در سیاست خارجی خود از دیپلماسی فاصله می گیرد و به سمت جنگ و درگیری پیش خواهد رفت؟

ایندیپندنت، نشریه صبح لندن در مقاله ای سخنرانی روز گذشته آقای ترامپ را با سخنرانی پانزده سال پیش جرج بوش در صحن سازمان ملل مقایسه کرده و گفته است که دونالد ترامپ امروز جهان را به جنگ با آنچه «گروه کوچکی از رژیم های سرکش» می خواند سوق می دهد؛ همانگونکه که جرج بوش قبل از جنگ عراق با اشاره به «محورهای شرارت» در سخنرانی خود و با ادعای مبهم سلاح کشتار جمعی رژیم صدان حسین با عراق وارد جنگی طولانی و پرهزینه شد.

این مقاله یک کاسه کردن ایران و کره شمالی را بسیار غلط خوانده و گفته است که برای هر کسی که مبانی سیاسیت خارجی را می داند واضح است که میان این دو تفاوت بزرگی وجود دارد هیچ شباهتی میان وضعیت این دو کشورنیست.

نویسنده این مقاله دلیل این عدم شباهت را تفاوت برخورد کره شمالی با قطعنامه ها و تعهدات جهانی می داند: کره شمالی با اصرار بر افزایش توان سلاح هسته خود و نادیده گرفتن قطعنامه های سازمان ملل، خود را منزوی تر می کند در حالی که ایران در سال ۲۰۱۵ با امضای توافق هسته ای در قبال برداشته شدن تحریم ها متعهد شد تا ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از بین ببرد، تعداد سانتریفیوژها را کاهش دهد و غنی سازی اورانیوم را به درصدی معین کاهش دهد.

از دیدگاه نویسنده این مقاله، طرز برخورد دونالد ترامپ با ایران بیشتر بدلیل موقعیت ژئوپولیتیک ایران و اطمینان از آسیب ندیدن شرکای ایالات متحده در منطقه می داند. شرکایی مانند عربستان سعودی که در نقض حقوق بشر گوی سبقت را از شکورهای منطقه ربوده است.

مقاله ایندیپندنت خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران (برجام) و بازگرداندن تحریم ها را باعث جسور کردن ایران می داند. زیرا با برداشته شدن تعهدات بین المللی ایران به راحتی به سمت آرمان های هسته ای خود پیش خواهد رفت.

از سوی دیگر سخنرانی رئیس جمهوری ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل، واکنش هیلاری کلینتون را نیز در پی داشت.

خانم کلینتون که در انتخابات سال پیش آمریکا رقیب اصلی دونالد ترامپ بود، سه شنبه شب با حضور در شوی تلویزیونی استیون کولبرت، شدیدا نسبت به صحبت های آقای ترامپ واکنش نشان داد و آنها را «بسیار تاریک و خطرناک» خواند. خانم کلینتون گفت: «این پیامی نیست که رهبر بزرگترین ملت جهان باید ایراد کند.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در این مصاحبه گفت که حتی «موقعیت های خطرناک مانند آنچه با کره شمالی پیش آمده نیز باید با دیپلماسی حل شود.» وی افزود: «شما باید با تعهد به دیپلماسی جلو بروید و در شرایط بحرانی به هر نحوی از درگیری جلوگیری کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه آنچه که ترامپ در سازمان ملل درباره ایران گفت

ظریف اظهارات ترامپ را «سخیف، شعاری و بی محتوا» ارزیابی کرد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم