گوترش: خشونت و پاکسازی نژادی در میانمار باید متوقف شود

گوترش: خشونت و پاکسازی نژادی در میانمار باید متوقف شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد از مسئولان دولت میانامار خواست عملیات نظامی بر ضد اقلیت مسلمان روهینگیا را متوقف کنند.

آقای گوترش روز سه شنبه در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خشونت‌ها علیه مردم روهنگیا را مصداق پاکسازی نژادی توصیف کرد و گفت: «از مقامات میانمار می خواهم خشونت و فعالیت های نظامی را فورا به حال تعلیق درآوردند و زمینه احترام و پایبندی به قانون را فراهم کنند.»

دبیر کل سازمان ملل متحد در حالی وقایع جاری در میانمار را بخشی از نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل قرار داد که تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان ساکن این کشور پس از مواجه شدن با تهدید و خشونت های نیروهای نظامی مجبور به فرار و پناه جستن در کشور همسایه، بنگلادش شده اند.

این درحالیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان نشست روز چهارشنبه گذشته خود خواهان برداشتن گام های فوری جهت متوقف کردن خشونت در میانمار و جلوگیری از کوچ اجباری اقلیت روهینگیا شده بود.

UN chief Antonio Guterres urges Myanmar to halt its military campaign against Rohingya Muslims https://t.co/Bew0RQGjXTpic.twitter.com/k1ttQrEZWa

— AFP news agency (@AFP) 19 septembre 2017

آنتونیو گوترش در جریان نطق افتتاحیه خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به بحران کره شمالی و خطر احتمال وقوع جنگ با این کشور خواستار پاکسازی جهان از سلاح هسته ای شد.

او که در در حضور حدود ۱۳۰ رئیس کشور و دولت سخن می گفت حفظ یکپارچگی در شورای امنیت را در حل این بحران بسیار موثر قلمداد کرد و گفت: «تنها با اتحاد و یکپارچکی می توان خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره را محقق و زمینه تقویت تعهدات سیاسی برای حل این بحران را فراهم کرد.»

My message to world leaders today: only together, as truly United Nations, can we build a peaceful world and advance human dignity for all pic.twitter.com/IBRAmXMO69

— António Guterres (@antonioguterres) 19 septembre 2017

دبیر کل سازمان ملل متحد در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن اشاره به مناقشه خاورمیانه و تنش های تاریخی میان فلسطینان و اسرائیل تشکیل دو کشور و دولت مستقل در کنار یکدیگر را تنها راه حل این بحران قلمداد کرد.

آقای گوترش در ادامه با ورود به مسئله مهاجرت و نحوه پذیرش افرادی که در سودای دستیابی به یک زندگی بهتر از آبهای مدیترانه عبور می کنند ضمن اذعان به حق کشورها برای دفاع از مرزهای خود خواستار ایجاد شرایطی بهتر برای میزبانی از این افراد و احترام به حقوق انسانی آنها شد.

آنتونیو گوترش که خود را نیز یک مهاجر معرفی کرد نسبت به سوء استفاده برخی کشورها و نیز چهره های سیاسی از بحران پناهجویان و تبدیل آن به ابزاری برای کسب امتیازات بیشتر هشدار داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین موضوع گرمایش زمین را محور بخشی دیگر از سخنان خود قرار داد و با اشاره به شرایط خاص جوی و وزش طوفان های ویرانگر در سواحل آمریکا و جزایر حوزه کارئیب، بررسی تغییرات آب و هوایی را به عنوان یکی از اولویت های سازمان ملل متحد معرفی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده ارتش میانمار: روهینگیا هرگز یک گروه قومی نبوده است

سازمان ملل متحد خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

درخواست سازمان ملل برای ادامه کمک‌های مالی به اونروا؛ گوترش: ۹ کارمند امداد‌رسان در غزه اخراج شدند