فرمانده ارتش میانمار: روهینگیا هرگز یک گروه قومی نبوده است

فرمانده ارتش میانمار: روهینگیا هرگز یک گروه قومی نبوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژنرال مین آنگ هلینگ، فرمانده ارشد ارتش میانمار می گوید که مردم روهینگیا عامل ایجاد بحرانی هستند که باعث آوارگی صدها هزار نفر شده است.

او روز شنبه با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد «روهینگیا هرگز یک گروه قومی نبوده است». او همچنین «افراطی‎ها» را متهم کرد که در تلاشند تا پایگاهی در شمال ایالت راخین ایجاد کنند.

در این پیام آمده است که عملیات نظامی ارتش در ۲۵ اوت، پس از وقوع ۹۳ درگیری با «افراطی‌های بنگالی» آغاز شده است. ارتش میانمار شبه‎نظامیان روهینگیا را ‘افراطی‌های بنگالی’ می نامد.

ژنرال مین آنگ هلینگ در ادامه می افزاید که این خشونتها تلاش سازمان یافته‌ای برای ایجاد یک پایگاه در ایالت راخین است و بر این اساس، از مردم و رسانه‌های میانمار می خواهد تا در قبال «مساله» میانمار متحد شوند.

این فرمانده ارشد ارتش می نویسد: «آنها خواستار به رسمیت شناختن روهینگیا شده اند، چیزی که هرگز در میانمار یک گروه قومی نبوده است. مساله بنگالی یک مساله ملی است و ما باید در قبال آن متحد باشیم.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که ارتش روهینگیا به هدف قرار دادن غیرنظامیان و اجبار آنها به ترک ایالت راخین متهم شده است. خشونتها در میانمار از سوی بسیاری از رهبران سیاسی و سازمان‌های بین المللی محکوم و از رفتار منفعلانه آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار و برنده جایزه صلح نوبل در قبال این حوادث انتقاد شده است.

هفته گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که حملات و خشونت‎هایی که به مردم مسلمان روهینگیا وارد می شود می تواند «یک پاکسازی قومی» باشد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان نیز روز یکشنبه هشدار داد که آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار «فرصت کمی» در اختیار دارد تا قبل از اینکه «یک تراژدی کاملا وحشتناک» روی دهد، حملات ارتش را متوقف کند. آقای گوترش در جریان گفتگو با شبکه خبری بی‌بی سی جهانی، به این موضوع اشاره کرد که به نظر می رسد ارتش میانمار هنوز در این کشور «دست بالا را دارد».

این اتهامات از سوی دولت میانمار رد شده است. دولت می گوید که اقدام ارتش، واکنشی به حملات مرگبار شبه نظامیان است.

خانم سوچی همزمان با افزایش انتقادات جهانی اعلام کرد که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت نمی کند. او گفت که بحران میانمار با «کوه یخی از اطلاعات غلط» شکل گرفته و انعکاس می یابد و قصد دارد به جای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، برای مردم کشورش سخنرانی کند.

بحران اخیر در میانمار پس از آن آغاز شد که شبه نظامیان روهینگیا در ۲۵ اوت با حمله به ایستگاههای پلیس در ایالت راخین ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی را کشتند. گفته می شود پس از این حملات، نیروهای ارتش حمله به مناطق مسکونی را آغاز و با سوزاندن روستاها و ضرب و شتم و تیراندازی به سمت غیرنظامیان، مردم روهینگیا را مجبور به ترک خانه‌ها و فرار به سمت هند و بنگلادش کردند.

بنگلادش اخیرا اعلام کرد قصد دارد بیش از ۴۰۰ هزار آواره روهینگیا را در اردوگاهی بزرگ در نزدیکی شهر «کوکس بازار» جای دهد. بنگلادش همچنین رفت و آمد آوارگان روهینگیا را محدود و اعلام کرد که آنها باید تنها در داخل اردوگاههایی که برای اسکانشان ترتیب داده شده است، رفت و آمد کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشی از یک بیمارستان؛ تدابیر جدید اسکان آوارگان روهینگیا در بنگلادش

مقامات محلی بنگلادش: به روهینگیا پناه ندهید

منافع اقتصادی؛ عامل پشت پرده بحران میانمار