المانیتور به نقل از قاسم سلیمانی: دیگر مانع حمله حشد‌الشعبی به کردستان نمی‌شوم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
المانیتور به نقل از قاسم سلیمانی: دیگر مانع حمله حشد‌الشعبی به کردستان نمی‌شوم

وب سایت المانیتور در گزارشی با عنوان «ایران و آمریکا علیه همه‌پرسی کردستان عراق» به نقل از یک منبع نزدیک یه اتحادیه میهنی کردستان نوشته است که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که در جریان مبارزه با داعش در بسیاری از مواقع در عراق حضور دارد به مقامات اتحادیه میهنی کردستان هشدار داده است:«تاکنون مانع حمله حشد‌الشعبی به شما بودیم اما من دیگر این کار را انجام نخواهم داد.»

قاسم سلیمانی در این گفتگو افزوده است: «فقط به ماجرای مندلی نگاه کنید که چه اتفاقی آنجا افتاد. این آغاز ماجراست.» به نوشته المانیتور، اشاره قاسلم سلیمانی به رخدادی است که طی آن صدها شبه نظامی عراقی با حمایت نیروهای ایرانی به مندلی در استان دیاله عراق (۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد) رفتند و رئیس کرد شورای شهر مندلی را مجبور کردند از شغلش کناره گیری کند و اعلام کردند که این شهر در حوزه همه پرسی کردستان قرار ندارد.

این اتفاق سه روز بعد از آن رخ داد که حدید عامری فرمانده سپاه بدر هشدار داده بود که عراق باید یکپارچه باقی بماند و اگر همه پرسی کردستان برگزار شود جنگ داخلی در کشور آغاز می شود.

در پی این ماجرا در روزهای ۱۲ و ۱۳ سپتامبر شورای استانهای دیاله و صلاح الدین برنامه برگزاری همه پرسی در این مناطق را ملغی اعلام کردند.


المانیتور همچنین از دیدگاه مشابه مقامات آمریکایی و ایرانی در مخالفت با همه پرسی استقلال کردستان عراق نوشته است. به نوشته این وب سایت، فرماندهان نظامی و دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی در آخرین تلاش هایشان برای متقاعد کردن کردهای کردستان عراق از مقامات این منطقه خودمختار خواسته اند که همه پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال کردستان عراق را یا به تاخیر بیاندازد و یا بطور کلی آن را لغو کند.

به گزارش المانیتور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضد داعش در کنار داگلاس سیلیمان در هفته گذشته بین بغداد، اربیل و سلیمانیه در رفت و آمد بودند تا طرفین را برای دست یابی به توافق متقاعد کنند.

منبعی در اتحادیه میهنی کردستان (PUK) به المانتیور گرفته است که هر دو طرف ایرانی و آمریکایی تاکید داشتند که همه پرسی استقلال کردستان نباید برگزار شود.

هیات آمریکایی به مقامات کردستان عراق گفته اند که در صورت برگزاری رفراندوم، آمریکا نمی تواند از آنها حمایت کند و آنها تنها خواهند ماند.