واشنگتن: بهتر است اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی گفتگو کند

واشنگتن: بهتر است اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی گفتگو کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که پارلمان اقلیم کردستان عراق روز جمعه به برگزاری همه‌پرسی استقلال رای داد، کاخ سفید در واکنش به این تصمیم مخالفت خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کرد.

کاخ سفید در استدلال مخالفت خود گفت که برگزاری همه‌پرسی می تواند تلاش‌ها برای مبارزه با داعش را تخریب و آشفتگی های تازه‌ای ایجاد کند. واشنگتن همچنین رهبران کردستان عراق را فراخواند تا به جای همه‌پرسی، برای خواسته هایشان با دولت مرکزی عراق وارد مذاکره شوند.

روز پنجشنبه مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق ضمن تاکید بر برگزاری همه‌پرسی گفت که مخالفان آن جایگزین دیگری را ارائه نمی‌کنند. او قبلا پیشنهاد مذاکره با دولت مرکزی را آزمونی بی نتیجه و تجربه ای شکست خورده دانسته بود.

“The [US] does not support the Kurdistan Regional Government’s intention to hold a referendum later this month,” https://t.co/P9pEGB3MVa

— Rudaw English (@RudawEnglish) September 16, 2017

با این حال دولت ایالات متحده آمریکا گفته است که از کردستان مستقل حمایت نمی‌کند و علاوه بر دولت مرکزی عراق که برگزاری همه‌پرسی را غیرقانونی و مخالف قانون اساسی این کشور می‌داند، دولت های ایران و ترکیه نیز مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

White House statement on the proposed Kurdistan Regional Government’s referendum. https://t.co/RKXFnKLTxfpic.twitter.com/QdESCcw8wv

— Brett McGurk (@brett_mcgurk) September 15, 2017

پارلمان اقلیم کردستان که پس از دوسال وقفه در کار خود، روز جمعه اولین نشست خود را برگزار کرد با اکثریت آرا که متعلق به نمایندگان دو حزب بزرگ اقلیم یعنی حزب دموکرات کردستان (بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (طالبانی) است، برگزاری همه‌پرسی در روز ۲۵ سپتامبر را نه تنها در قلمروی رسمی این اقلیم بلکه در مناطق کرد نشین دیگر مانند کرکوک نیز تایید کرد.

تصمیم قطعی دولت خودمختار کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی بیش از آنکه متکی بر اکثریت آرا در پارلمان باشد، تکیه بر اقبال عمومی از رفراندوم برای تشکیل کردستان مستقل در مناطق کردنشین دارد.

نیروهای کرد عراق طی سه سال گذشته در مبارزه با داعش و بازپس گیری مناطق تحت اشغال آن مانند کرکوک نقش برجسته ای داشته‌اند و موقعیت کنونی خود را بهترین فرصت از جنبه داخلی و بین‌المللی برای تشکیل کردستان مستقل می دانند.

با این حال دولت اقلیم کردستان گفته است که قصد ندارد نتیجه همه‌پرسی استقلال را در صورت موفقیت، بلافاصله به اجرا بگذارد و روابط سازنده با دولت مرکزی عراق را عمق استراتژیک خود برای یک کردستان مستقل در آینده می‌داند.

نگرانی عمده دولت‌های ترکیه، ایران و سوریه از برگزاری همه‌پرسی استقلال و تبدیل بخشی از مناطق کردنشین منطقه در عراق به یک کردستان مستقل، تاثیر چنین رویدادی بر تقویت استقلال‌خواهی در کل مناطق کردنشین است. آمریکا و برخی از دیگر قدرت‌های غرب نیز تشکیل کردستان مستقل را دست کم در حال حاضر عاملی برای پیچیده تر شدن بحران منطقه ارزیابی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت پارلمان کردستان عراق با همه‌پرسی استقلال؛ آیا جنگی نفتی در راه است؟

بارزانی:همه‌پرسی استقلال کردستان را به تعویق نمی‌اندازیم

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند