واشنگتن: بهتر است اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی گفتگو کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واشنگتن: بهتر است اقلیم کردستان عراق با دولت مرکزی گفتگو کند

در حالی که پارلمان اقلیم کردستان عراق روز جمعه به برگزاری همه‌پرسی استقلال رای داد، کاخ سفید در واکنش به این تصمیم مخالفت خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کرد.

کاخ سفید در استدلال مخالفت خود گفت که برگزاری همه‌پرسی می تواند تلاش‌ها برای مبارزه با داعش را تخریب و آشفتگی های تازه‌ای ایجاد کند. واشنگتن همچنین رهبران کردستان عراق را فراخواند تا به جای همه‌پرسی، برای خواسته هایشان با دولت مرکزی عراق وارد مذاکره شوند.

روز پنجشنبه مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق ضمن تاکید بر برگزاری همه‌پرسی گفت که مخالفان آن جایگزین دیگری را ارائه نمی‌کنند. او قبلا پیشنهاد مذاکره با دولت مرکزی را آزمونی بی نتیجه و تجربه ای شکست خورده دانسته بود.


با این حال دولت ایالات متحده آمریکا گفته است که از کردستان مستقل حمایت نمی‌کند و علاوه بر دولت مرکزی عراق که برگزاری همه‌پرسی را غیرقانونی و مخالف قانون اساسی این کشور می‌داند، دولت های ایران و ترکیه نیز مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.


پارلمان اقلیم کردستان که پس از دوسال وقفه در کار خود، روز جمعه اولین نشست خود را برگزار کرد با اکثریت آرا که متعلق به نمایندگان دو حزب بزرگ اقلیم یعنی حزب دموکرات کردستان (بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (طالبانی) است، برگزاری همه‌پرسی در روز ۲۵ سپتامبر را نه تنها در قلمروی رسمی این اقلیم بلکه در مناطق کرد نشین دیگر مانند کرکوک نیز تایید کرد.

تصمیم قطعی دولت خودمختار کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی بیش از آنکه متکی بر اکثریت آرا در پارلمان باشد، تکیه بر اقبال عمومی از رفراندوم برای تشکیل کردستان مستقل در مناطق کردنشین دارد.

نیروهای کرد عراق طی سه سال گذشته در مبارزه با داعش و بازپس گیری مناطق تحت اشغال آن مانند کرکوک نقش برجسته ای داشته‌اند و موقعیت کنونی خود را بهترین فرصت از جنبه داخلی و بین‌المللی برای تشکیل کردستان مستقل می دانند.

با این حال دولت اقلیم کردستان گفته است که قصد ندارد نتیجه همه‌پرسی استقلال را در صورت موفقیت، بلافاصله به اجرا بگذارد و روابط سازنده با دولت مرکزی عراق را عمق استراتژیک خود برای یک کردستان مستقل در آینده می‌داند.

نگرانی عمده دولت‌های ترکیه، ایران و سوریه از برگزاری همه‌پرسی استقلال و تبدیل بخشی از مناطق کردنشین منطقه در عراق به یک کردستان مستقل، تاثیر چنین رویدادی بر تقویت استقلال‌خواهی در کل مناطق کردنشین است. آمریکا و برخی از دیگر قدرت‌های غرب نیز تشکیل کردستان مستقل را دست کم در حال حاضر عاملی برای پیچیده تر شدن بحران منطقه ارزیابی می‌کنند.