تل آویو: روسیه مخالف منطقه حائل ۶۰ کیلومتری بین نظامیان ایران و اسرائیل نیست

تل آویو: روسیه مخالف منطقه حائل ۶۰ کیلومتری بین نظامیان ایران و اسرائیل نیست
نگارش از Euronews

یک مقام ارشد اسرائیلی گزارش های منتشر شده مبنی بر مخالفت روسیه با حفظ فاصله ۶۰ تا ۸۰ کیلومتری بین نیروهای ایرانی حاضر در سوریه و مرز اسرائیل را تکذیب کرد.

این مقام اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به مذاکرات بین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در روز ۲۳ اوت (اول شهریور) در سوچی اظهار داشت: «اسرائیل از گفتگوهای انجام شده در سوچی راضی است.»

روزنامه هاآرتص روز گذشته گزارش کرده بود که مسکو در مقابل این درخواست اسرائیل تنها وعده حفظ منطقه حائلی به عرض پنج کیلومتر بین نیروهای نزدیک به ایران و اسرائیل داده است.

تل آویو به دلیل احتمال حضور نیروهای ایرانی در نزدیکی مرز، با توافق مسکو و واشنگتن و برای آتش بس در جنوب سوریه مخالف است.


نخست وزیر اسرائیل در دیدار با رئیس جمهوری روسیه از گسترش نفوذ ایران در سوریه انتقاد کرده بود. وی در همین راستا از احتمال حمله پیشگیرانه و یکجانبه علیه ایران سخن گفته بود.

شبکه دو تلویزیون اسرائیل ماه گذشته گزارش کرده بود که ایران یک کارخانه ساخت موشک‌های دوربرد در شمال غربی سوریه تاسیس کرده است.

بیشتر بخوانید: اسرائیل ادعا کرد: ایران در سوریه موشک دوربرد می سازد


تاکنون بسیاری از مقامات عالی رتبه اسرائیل از حضور احتمالی سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و دیگر نیروهای نزدیک به تهران در مرز با سوریه ابراز نگرانی کرده اند. هر چند تاکنون گزارشی از حضور نیروهای نزدیک به ایران در مرز با اسرائیل منتشر نشده اما تل آویو از نفوذ احتمالی ایران در مرز با سوریه بیمناک است.

اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات کابینه بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه از آمادگی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای صدور اجازه احداث پایگاه‌های نظامی توسط ایران در سوریه سخن گفته بود، امری که به گفته او برای اسرائیل «تهدیدی درازمدت» محسوب می شود.

ایران و روسیه از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.

بیشتر بخوانید: نتانیاهو: آماده‌ایم یک جانبه علیه ایران وارد عمل شویم

مطالب مرتبط