نویسنده مراکشی: اگر مانع تشکیل کشور کردستان شوند، اعراب را سر می‌بریم

نویسنده مراکشی: اگر مانع تشکیل کشور کردستان شوند، اعراب را سر می‌بریم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ملیکه مزان، نویسنده جنجالی مراکشی با انتشار ویدیویی در یوتیوب گفت در صورت عدم اجازه تشکیل کشور کردستان در عراق، بِربِرهای شمال آفریقا به همراه کردها باید اعراب و به‌ویژه عرب‌های ساکن عراق را بکشند.

خانم مزان که خود به اقلیت بِربِر مراکش تعلق دارد، گفت برای بیرون راندن اعراب اشغالگر از سرزمین‌های متعلق به اقوام دیگر در شمال آفریقا و خاورمیانه، در صورت لزوم باید با شیطان و حتی اسرائیل هم متحد شد.

انتشار این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران عرب‌ زبان جنجال‌برانگیز شده است.

این نویسنده مراکشی در بخشی از این ویدیو می‌گوید: «برادران کُردم! این بار باید به سوی نژادپرستان [عرب] در عراق و کشورهای دیگر به‌ویژه عرب‌های عراق رفت؛ آن‌هایی که در برابر حق شما برای تعیین سرنوشت ایستاده اند. همینجا به آن‌ها می‌گویم اگر مانع تشکیل دولت کُردی شوید، مطمئن باشید که ما مردم بااصالت ما، مانند مصریان اصیل یعنی قبطی‌ها و مردم امازیغ در سراسر شمال آفریقا، شما عرب‌ها را به همانجایی که از آن آمده اید باز می‌گردانند.»

بسیاری از شهروندان کشورهای شمال آفریقا و به‌ویژه الجزایر و مراکش تبار بِربِر دارند. با وجود به رسمیت شناخته شدن زبان محلی آمازیغی (زبان اکثریت بِربِرها) در سال‌های گذشته از سوی برخی دولت‌های این منطقه، مطالبات قومی و زبانی در میان بسیاری از شهروندان غیرعرب کشورهای شمال آفریقا ادامه دارد.

ملیکه مزان در بخش دیگری از سخنان خود عرب‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس را به گستراندن فساد در شمال آفریقا متهم می‌کند.

بسیاری از کاربران عرب زبان شبکه‌های اجتماعی، خانم مزان را به داشتن رابطه پنهانی با اسرائیل متهم می‌کنند.

رفراندوم جدایی اقلیم کردستان قرار است روز ۲۵ سپتامبر در مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان عراق و کرکوک برگزار شود. پارلمان عراق این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرده است. ترکیه و ایران صریحا با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحقیقات رسمی اتحادیه اروپا علیه تیک‌تاک؛ اتهام: نقض قوانین حفاظت از کودکان

مرگ ۸ فلسطینی به علت نبود اکسیژن در دومین بیمارستان غزه؛ شمار آوارگان به ۱.۷ میلیون نفر رسید

نتانیاهو مذاکرات برای متارکه جنگ غزه را متوقف کرد و برگزاری انتخابات زودهنگام را نپذیرفت