Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سخنرانی سالانه رییس کمیسیون اروپا؛ «ترکیه رهبران اتحادیه اروپا را فاشیست و نازی خطاب نکند»

سخنرانی سالانه رییس کمیسیون اروپا؛ «ترکیه رهبران اتحادیه اروپا را فاشیست و نازی خطاب نکند»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژان کلود یوکر برای سومین بار در مقام رییس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه سخنرانی سالیانه خود در برابر نمایندگان پارلمان را ایراد کرد. وی در جریان این سخنرانی با ستایش دستاوردهای اقتصادی اروپا در سال گذشته، لحنی جدی‌تر در قبال ترکیه گرفت و پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در شرایط فعلی را عملا منتفی دانست.

آقای یونکر با تاکید بر فاصله گرفتن ترکیه از اتحادیه اروپا در ماه‌های گذشته گفت: «با توجه به شرایط کنونی در این کشور از جمله اعمال محدودیت برای آزادی، دموکراسی و حاکمیت قانون و رفتار این کشور در قبال اعضای اتحادیه اروپا، پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا ممکن نیست.» رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواست تا خبرنگاران زندانی اروپایی را آزاد کند و به توهین به سیاستمداران و نهادهای اروپایی و فاشیست و نازی خواندن رهبران کشورهای اروپایی، پایان دهد.

در ماه‌های گذشته، رجب طیب اردوغان با انتقاد شدید از رویکرد کشورهای اروپایی و به‌ویژه آلمان و هلند در قبال ترکیه، رهبران و دولت‌های این کشورها را را فاشیست و نازی توصیف کرده بود.

حفظ و گسترش ارزش های اروپایی

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در جریان سخنرانی سالانه خود بر حفظ ارزشهای بنیادین این اتحادیه یعنی آزادی، برابری و حاکمیت قانون تاکید کرد و گفت باید تلاش‌های آتی این اتحادیه، متمرکز بر نهادینه کردن و گسترش این ارزش ها باشد. وی از دستاوردهای اروپا در تامین صلح برای همه و رفاه برای «بسیاری» تقدیر کرد.

بحران مهاجرت

آقای یونکر در بخش دیگری از سخنرانی خود، با اشاره به بحران مهاجرت در اروپا، بازگرداندن پناهجویانی که با درخواست پناهندگی آن‌ها مخالفت شده به کشورهای مبدا را ضروری خواند. با این حال وی رفتار اروپا با پناهجویان را بهتر از استرالیا، نیوزیلند و آمریکا توصیف و بر حمایت کشورهای اروپایی از پناهجویان واقعی تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین گفت: «ما توانسته ایم بحران مهاجرت را کنترل کنیم. شمار مهاجرانی که از مسیر مدیترانه به اروپا می آمدند بطور قابل توجهی کاسته شده و بسیاری از پناهجویان سوری در ترکیه اسکان داده شده اند.»

آقای یونکر همچنین از تلاش های بی دریغ ایتالیا در زمینه کنترل ورود مهاجران و همچنین نجات مهاجران از آبهای مدیترانه تقدیر کرد. او همچنین تاکید کرد که مقابله با سیل مهاجران تنها وظیفه ایتالیا یا دیگر کشورهایی که همجوار با مرزهای شینگن هستند نیست بلکه باید تمام کشورهای اروپایی در این کار سهیم باشد. رئیس کمیسیون اروپا از تمام نیروهای فعال از جمله جوانانی که داوطلبانه به کمک مهاجران رفته اند، تقدیر کرد.

مبارزه با تروریسم

آقای یونکر با اشاره به تلاش‌هایی که طی سه سال گذشته اتحادیه اروپا در زمینه مبارزه با تروریسم انجام شده است اذعان کرد که فعالیتها برای مبارزه با تروریسم بین المللی چندان موثر نبوده است و در این راستا ضروریست یک واحد اروپایی برای تبادل اطلاعات میان کشورها به‌ویژه درباره جنگجویانی که از مناطق درگیری به اروپا برمی گردند تشکیل شود.

جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا: مردم بریتانیا پشیمان خواهند بود

رئیس کمیسیون اروپا افزود اگرچه برکسیت یا جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا خواست مردم این کشور بوده است و باید به ان احترام گذاشت، اما باید این را دانست که اتحادیه اروپا پیشرفت خواهد کرد و به جلو خواهد رفت و مردم بریتانیا از این جدایی پشیمان خواهند شد.

او همچنین با اشاره به قدرت گیری احزاب افراطی و عوام گرا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرد که در زمان انتخابات، نباید چنین احزابی از لحاظ مالی حمایت شوند.

برابری شهروندان و کشورها

آقای یونکر همچنین با تاکید بر رعایت عدالت اجتماعی در سراسر این اتحادیه گفت که نباید در این اتحادیه شهروند درجه دو و مصرف کننده درجه دو وجود داشته باشد و نباید برای کشورهای اروپای شرقی محصولاتی با کیفیت پایین تر تولید شود.

وی با انتقاد از نابرابری میان شهروندان کشورهای اروپایی گفت: «این که کودکانی در اروپا به دلیل بیماری در سال ۲۰۱۷ بمیرند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. تمام کودکان باید از امکانات برابر واکسیناسیون بهره مند شوند. چه در رومانی و چه در کشورهای دیگر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توان و اراده فرانسه برای گسترش چتر هسته‌ای به اتحادیه اروپا؛چالش‌های پاریس در فضای امنیتی جدید چیست؟

ماکرون در هشدار به رهبران قاره سبز:بقای اروپا بسته به انتخاب‌های ماست؛ نباید دست‌نشانده آمریکا باشیم

انتشار عکس‌های امانوئل ماکرون در گرماگرم رجزخوانی‌ها برای روسیه واکنش‌برانگیز شد؛ انتقادها به چیست؟