Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابراز نگرانی ناتو از «زاپاد ۲۰۱۷»، مانور نظامی بزرگ روسیه

ابراز نگرانی ناتو از «زاپاد ۲۰۱۷»، مانور نظامی بزرگ روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقامات ناتو اعلام کرده اند که هواپیماها، کشتی ها و رادارهای شان، بزرگترین مانور آموزش نظامی روسیه در خاک خود و بلاروس از سال ۲۰۱۳ را با «آرامش» زیر نظر خواهد گرفت.

کشورهای عضو پیمان آنتلانتیک شمالی، مانور امروز روسیه برای آزمایش قدرت نظامی این کشور در مقابل غرب را مایه دلسردی می دانند. هدف مانور زاپاد ۲۰۱۷، آمادگی ارتش روسیه برای جنگهای احتمالی در آینده است. زاپاد که در زبان روسی به معنای غرب است، هر چهار سال یکبار برگزار می شود.

به گفته ناتو ابعاد این رزمایش که روز پنجشنبه در دریای بالتیک، مناطق غربی روسیه، شهر بندری کلینگراد و بلاروس هم مرز با لهستان آغاز می شود، از آنچه که مسکو پیش از این اعلام کرده بود بزرگتر خواهد بود و ممکن است که نزدیک به صد هزار نیروی نظامی در آن شرکت داشته باشند. ناتو می گوید که این رزمایش، آزمایش موشک های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته را نیز شامل می شود. این در حالی است که روسیه پیش از این اعلام کرده بود که ۱۲ هزار و ۷۰۰ نیروی نظامی، ۷۰ جت جنگی و هلیکوپتر، ۲۶۰ تانک و ده کشتی نظامی در هفت روز رزمایش زاپاد شرکت خواهند کرد.

Si loin de Dieu, si près de la Russie : La Biélorussie et #Zapad via ECFRWiderEurope</a> <a href="https://t.co/VBnvKUPow9">https://t.co/VBnvKUPow9</a> <a href="https://t.co/JmTNbFvIjD">https://t.co/JmTNbFvIjD</a> <a href="https://t.co/NQUSYa2YtY">pic.twitter.com/NQUSYa2YtY</a></p>— Azra Isakovic (azraisakovic) September 12, 2017

این پیمان اعلام کرده است که نیروی نظامی روسیه در مانور «زاپاد ۲۰۱۷» رویارویی با ایالات متحده در جنگ و توانایی روسیه برای جمع آوری تعداد زیاد نیروی نظامی در زمان وقوع درگیری و در مدت زمان کوتاه را تمرین می کنند.

Planned war games #Zapad 2017 has #Russia possibly leaving military hardware behind. #BattlefieldPreparationpic.twitter.com/DAYPflSxZz

— Influence Operations (@InfluenceOpsRes) August 31, 2017

با وجود اینکه دبیر کل ناتو در هفته گذشته واکنش این پیمان به رزمایش روسیه را «آرام و هوشیار» توصیف کرد اما وزیر دفاع لیتوانی گفت که نمی توان «کاملا آرام» بود. وی از درگیریهای احتمالی در مرز با این کشور بعنوان خطرات این تمرین نظامی نام برد و از اینکه روسیه نیروی نظامی خود را در مرز با این کشور در بلاروس باقی بگذارد ابراز نگرانی کرد. ژنرال ارتش آمریکا در اروپا نیز در مصاحبه با رویترز گفته بود: «مردم نگران این هسند که (این مانور) اسب تروآ باشد.»

ریشه این نگرانی به سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ در گرجستان و کریمه باز می گردد که ارتش روسیه پیش از حمله به گرجستان و گسیل نیرو به شرق اوکراین، مانور نظامی برگزار کرده بود. هرچند کرملین هرگونه نقشه نظامی که به امنیت کشورهای همسایه ضربه بزند را رد کرده است.

سه کارشناس ناتو در روزهایی که به آنها «روزهای بازدید» اطلاق می شد، از مقدمات این رزمایش بازدید کردند اما به گفته ناتو این بازدیدها شامل عرف بین المللی مورد توافق نظیر صحبت کردن با سربازان و حضور در جلسات نبوده است.

روسیه بدلیل دخالت در جدایی کریمه از اوکراین و حضور نظامی در این کشور، بارها از سوی غرب مورد انتقاد قرار گرفته است. حال کشورهای همسایه روسیه از جمله لتوانی، لتونی، لهستان و استونی که از اعضای پیمان آنتلانتیک شمالی نیز هستند، از انجام این رزمایش بزرگ ابراز نگرانی می کنند.

پیمان ناتو که در سال ۱۹۴۹ برای جلوگیری از تهدید شوروی ایجاد شد، اخیرا بزرگترین پروژه تجهیز خود از زمان جنگ سرد را با فرستادن چهار گردان به لهستان و منطقه التیک فرستاده است.

روسیه اعلام کرده است که غرب با ناتو با استقرار این ۴ هزار نیروی نظامی بین المللی به رهبری آمریکا در لهستان و بالتیک، ثبات اروپای شرقی را تهدید می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه بزرگ‌ترین مانور نظامی ۴۰ سال اخیرش را برگزار می‌کند

استقرار نیروهای ناتو در لهستان برای مقابله با تجاوز احتمالی روسیه

ورود تجهیزات نظامی پیشرفته ناتو به لهستان آغاز شد