پارلمان عراق رای به برکناری استاندار کرکوک داد

پارلمان عراق رای به برکناری استاندار کرکوک داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پارلمان عراق روز پنجشنبه با درخواست حیدر عبادی، نخست وزیر این کشور مبنی بر برکناری نجم الدین کریم، استاندار کرکوک موافقت کرد.

شورای استان کرکوک حدود دو هفته پیش تصمیم به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان در این استان گرفته بود. این در حالی است که اعضای عرب و ترکمن این شورا در رای گیری شرکت نکرده بودند.

نجم الدین کریم به دنبال رای شورای استان وعده داده بود که همه پرسی در این استان «به طور قطعی» برگزار خواهد شد.


پارلمان عراق در حالی با ۱۷۳ رای موافق با برکناری استاندار کرکوک موافقت کرد که نمانیدگان کرد در اعتراض به مخالفت پارلمان با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در جلسه شرکت نکردند.

پارلمان عراق روز سه شنبه با برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق مخالفت کرده بود. نمایندگان پارلمان این همه پرسی را برای وحدت عراق «خطرناک» ارزیابی کرده بودند.

استان نفت خیز و چند قومیتی کرکوک از جمله مناطقی است که کنترل آن مورد مناقشه دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان عراق قرار دارد.

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق طبق برنامه مقامات کرد قرار است روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) برگزار شود.

بیشتر بخوانید: شورای استان کرکوک به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان رای داد

پارلمان کردستان عراق که فعالیت آن طی دو سال گذشته به حالت تعلیق در آمده بود، قرار بود روز پنجشنبه در مورد برگزاری همه پرسی روز ۲۵ سپتامبر رای گیری کند. این رای گیری تا ساعت هفت بعدازظهر روز جمعه به تعویق افتاد.

بیش از ۶۰ نماینده پارلمان کردستان عراق خواستار تصویب برگزاری همه پرسی شده اند. نایب رئیس پارلمان کردستان عراق رعایت مفاد آئین نامه پارلمان را دلیل تعویق جلسه روز پنجشنبه اعلام کرد. طبق آئین نامه پارلمان کردستان عراق جلسه این پارلمان باید ۴۸ ساعت پس از زمان اعلام برگزاری جلسه آغاز شود.

بیشتر بخوانید: اسراییل از برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق حمایت می کند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کردهای مستقر در عراق برای مقابله با حملات تازه ایران آماده می‌شوند»

درگیری‌ها بین کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک عراق ۳ کشته و ۱۴ زخمی بر جا گذاشت

پارلمان عراق با تصویب بودجه سالانه به اختلافات با اقلیم کردستان پایان داد