Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طوفان ایرما سواحل فلوریدا را در هم می کوبد

طوفان ایرما سواحل فلوریدا را در هم می کوبد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طوفان ایرما پس از به جای گذاشتن دست کم ۲۷ کشته در جزایر حوزه کارائیب به منتهی الیه جنوبی ایالت فلوریدای آمریکا رسید.

این طوفان غول آسا که شدت آن از درجه ۵ تا ۳ ( بالاترین حد قدرت طوفان های استوایی تا بادهای شدید با سرعت ۲۴۰ تا ۲۹۵ کیلومتر در ساعت) در نوسان است روز یکشنبه جزیره «کی وست» در جنوب فلوریدا را در نوردید. ایرما همچنین بخشی از شهر میامی را به زیر آب فرو برد.

And somewhere in Miami, Dj Khaled is riding his jet ski in this #KahledSavesMiamihttps://t.co/7CtXoUGq7B

— Derek Parker (@derekparker44) September 10, 2017

بر اساس آخرین گزارش ها وزش طوفان در این ایالت آمریکا دست کم سه کشته برجای گذاشته است. گفته می شود ایرما صبح روز یکشنبه به تدریج مسیر خود را به سمت سواحل غربی فلوریدا تغییر داده است.

اغلب ساکنان ایالت فلوریدا نیمه شب شنبه هراسان از ورزش بادهای شدید و تهدید بالا آمدن آب دریا تدارک خروج از این منطقه را آغاز کردند. گفته می شود بیش از شش میلیون نفر از ساکنان منطقه تاکنون منازل خود را تخلیه و در حال ترک این ایالت هستند.

پدیده بسیار خطرناک بالا آمدن سطح آب دریا همچون یک دیوار و یورش امواج به ساحل وقتی اتفاق می افتد که طوفان ایرما به خشکی می رسد. ارتفاع این دیوار آبی در جنوب غربی ایالت فلوریدا ممکن است که تا پنج متر برسد، پدیده‌ای که گفته می‌شد فرصتی برای آنانی که اگر نواحلی ساحلی را تخلیه نکرده باشند، باقی نخواهد گذاشت.

چنین موج‌هایی که همزمان به فرا رسیدن طوفان به ساحل تا ده‌ها کیلومتر در خشکی پیش می آیند تمامی زیرساختها را از بین می برند. بیشتر ۱۸۰۰ قربانی توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ در ایالت لوئیزیانا فرصت کافی برای واکنش نشان دادن به این پدیده یا به عبارتی فرصت کافی برای نجات جان خود نداشتند.

ایالت فلوریدا یک شبه جزیره را تشکیل می دهد. گرچه طوفان ایرما سواحل غربی را در می نوردد، با اینحال دو ضلع دیگر آن به زیر موجهای سترگ آب فرو خواهند رفت.

مجمع الجزایر «فلوریدا کیز» که توسط یک جاده به خاک آمریکا متصل شده اند نخستین نقطه از خاک آمریکاست که طوفان ایرما از آن خواهد گذشت.

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا در واپسین ساعات روز شنبه در پیامی توییتری از ساکنان این ناحیه خواست اگر همچنان در خانه‌هایشان هستند سریعا آنجا را ترک کنند.

ساکنان دو جزیره سن بارتلمی و سن مارتین در دریای کارائیب که در چند روز گذشته شاهد ویرانی عبور طوفان ایرما بودند روز شنبه را با آسودگی خاطر بیشتری سپری کردند. طوفان جوزه که در پی ایرما دریای کارائیب را در می نوردید با فاصله از کنار این جزایر گذر کرد. طوفان ایرما در این ناحیه بیست و پنج کشته بر جای گذارده است.

ایرما همچنین کوبا و مکزیک را در نوردیده است. چشم ایرما ویرانی‌های گسترده ای در سواحل و مرکز کوبا بر جای گذاشت. ارتفاع موجها در سواحل غربی این کشور به شش تا نه متر می رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازدید ماکرون از جزیره سن مارتین یکسال پس از ایرما

طوفان ویرانگر النور در فرانسه

شکارچیان طوفان؛ پرواز به چشم ایرما