شکارچیان طوفان؛ پرواز به چشم ایرما

شکارچیان طوفان؛ پرواز به چشم ایرما
نگارش از Euronews

چند فروند هواپیمای اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) سوم سپتامبر با گذر از میان طوفان ایرما و قرار گرفتن در کانون یا به اصطلاح چشم طوفان، آن را از نزدیک به تصویر کشیدند، مرکز یا چشمی به قطر ۳۰ کیلومتر از طوفانی که وسعت آن ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع است.

نحوه شکل‌گیری ابرها در چشم طوفان فضای درون یک استادیوم عظیم را تداعی می کند، به همین دلیل هم کارشناسان و محققان به این فضا لقب «پدیده استادیوم» را داده‌اند.

دانشمندان و محققان چرا خطر می کنند و وارد قلب طوفان می شوند؟
اگرچه دانشمندان و کارشناسان به یاری ماهواره های تحقیقاتی می‌توانند حرکت و جابجایی گردبادها را رصد کنند با این حال آنان به مدد هواپیماهای پیشرفته سعی می کنند تا با سفر به قلب گردباد و نمونه برداری و مشاهده و رصد گردباد و طوفان از نزدیک به داده‌های تازه‌تری دست یابند.

یکی دیگر از اهداف این کاوش و سفر به چشم طوفان، قرار دادن وسایل پیشرفته سنجش و اندازه‌گیری در قلب طوفان است تا لحظه به لحظه میزان رطوبت، سرعت باد و فشار هوا را اندازه گیری کنند و داده‌ها را بطور مستقیم به اداره ملی اقیانوسی و جوی ملی آمریکا انتقال دهند.

برای انجام این اندازه‌گیری‌ها، شکارچیان طوفان با هواپیماهای چهارموتوره «پی-۳ تروبپروپ» نیروی دریایی آمریکا که بیشتر برای گشت دریایی و مقاصد اکتشافی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین «گالفستریم جت ۵» نیروی هوایی آمریکا، راهی مرکز طوفان می‌شوند.

هواپیماهای پی-۳ تروبپروپ وارد منطقه طوفان که سرعت آن گاهی به حدود ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد وارد می‌شوند. جت‌ها نیز در بالای هواپیماهای پی-۳ تروبپروپ به پرواز در می‌آیند تا اطلاعات جوی را جمع‌آوری کنند.