آمار قربانیان طوفان سهمگین ایرما به هشت نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
آمار قربانیان طوفان سهمگین ایرما به هشت نفر رسید

طوفان سهمگین ایرما چهارشنبه شب از جزایر فرانسوی سن بارتلمی و سن مارتین در منطقه کارائیب گذشت و تلفات و خسارات شدیدی به بار آورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این دو جزیره حداقل هشت نفر جان خود را از دست دادند و دستکم ۲۱ نفر مجروح شده اند. ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه خاطرنشان کرده که این آمار می تواند دستخوش تغییر و تحول شود.

مرکز طوفان که قطر آن حدود ۵۰ کیلومتر ارزیابی شده حدود یک ساعت و نیم جزیره سن بارتلمی را درهم کوبیده و سپس به جزیره سن مارتین رسیده است. حدود ۹۵ درصد جزیره سن مارتین ویران شده است.

سرعت این طوفان تا رقم بیش از ۲۸۵ کیلومتر در ساعت رسیده و خسارات بسیار شدیدی به خانه ها، ساختمانها و تاسیسات وارد آورده است. این طوفان همچنین با بارش بسیار شدید باران و رعد و برق همراه است.


طوفان ایرما از پورتوریکو عبور کرده و به سمت هائیتی و کوبا در حال حرکت است و در نهایت به ایالت فلوریدای آمریکا می رسد. در پورتوریکو حدود ۹۰۰ هزار نفر از برق محروم شده اند.

پیش از این طوفان ایرما از جزیره باربودا در شمال منطقه عبور کرده بود.

دولت فرانسه تدابیر لازم را برای محافظت از ساکنان منطقه و کمک رسانی به افراد به مرحله اجرا در آورده است. وزیر کشور فرانسه از ارسال کمک های هوایی از طریق جزیره گوادلوپ درمنطقه کارائیب خبر داده است. فرودگاه منطقه شمالی جزیره سن مارتین قابل استفاده است.

همچنین دولت فرانسه یک واحد مدیریت بحران تشکل داده است. امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه چهارشنبه شب در آن شرکت کرد. رییس جمهوری فرانسه از اعطای کمک های مالی از یک صندوق ویژه خبر داده است.

درجه شدت طوفان ایرما ۵ یعنی شدیدترین درجه اعلام شده است. براساس آخرین گزارشها زمانی این طوفان به فلوریدا نزدیک شود از شدت آن اندکی کاسته خواهد شد و به درجه چهار خواهد رسید.

مردم ایالت فلوریدا برای فرار از ایرما خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند. در بعضی از خیابانها و بزرگراهها ترافیک سنگینی گزارش شده است.


طوفان ایرما قدرتمندتر از طوفان های شدید لوئیس در سال ۱۹۹۵ و هوگو در سال ۱۹۸۹ و حتی هاروی که اخیرا قسمتهایی از ایالات لوئیزیانا و تگزاس را ویران کرد ارزیابی شده است.