Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آخرین تحولات بحران کره؛ از راهکار اتحادیه اروپا تا موضع «حمایتی» پوتین

آخرین تحولات بحران کره؛ از راهکار اتحادیه اروپا تا موضع «حمایتی» پوتین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی که یکشنبه گذشته انجام شد، بر نگرانی‌های بین المللی و همزمان بر تلاش‌های بین المللی در یافتن راه حلی برای مهار این بحران افزوده است.

پیونگ یانگ می گوید برنامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای این کشور با هدف «دفاع از خود» در مقابل تهدیدات آمریکا انجام می شود.

آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی یکشنبه ۳ سپتامبر در حالی انجام شد که کمتر از یک هفته پیش از آن نیز این کشور یک موشک بالستیک میان برد را پرتاب کرد؛ موشکی که برای اولین بار از فراز ژاپن عبور کرد.

سئول و توکیو به دنبال افزایش فشارهای بین المللی

بیشترین تلاش‌ها برای مهار این بحران، هم اکنون توسط کره جنوبی انجام می شود.

لی ناک یون، نخست وزیر کره جنوبی اعلام کرد که انتظار می رود کره شمالی شنبه آینده ۹ سپتامبر نیز موشک بالتیست بین قاره‌ای دیگری را پرتاب کند.

آقای لی روز پنجشنبه هشدار داد: «وضعیت بسیار جدی است. به نظر می رسد زمان زیادی تا هنگامیکه کره شمالی بطور کامل به جنگ افزار هسته‌ای دست یابد، باقی نمانده است.»

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز بامداد پنجشنبه در شهر ولادیوستوک در شرق روسیه و در حاشیه برگزاری «مجمع اقتصادی شرق» با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن دیدار کرد. پس از این دیدار، دو رهبر در بیانیه‌ای اعلام کردند که «اکنون زمان آن است که به جای به دنبال گفتگو بودن، تحریم‌ها و فشارهای بین المللی تا جای امکان بر کره شمالی افزایش یابد.»

بنا بر اعلام سخنگوی آقای مون، هر دو مقام معتقدند که مشارکت چین و روسیه در این موضوع بسیار مهم است و توافق کردند که برای جلب این مشارکت در بالاترین سطح تلاش کنند. قرار است نخست وزیر ژاپن عصر پنجشنبه بطور جداگانه با ولادیمیر پوتین دیدار کند.

واکنش ولادیمیر پوتین به تحولات شبه جزیره کره

در حالی که مقامات کره جنوبی و ژاپن بر حمایت روسیه از تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی تاکید دارند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه بار دیگر اعلام کرد که اعمال تحریم‌ها و حتی نشان دادن چشم اندازی به پیونگ یانگ مبنی بر لغو تحریم‌های اقتصادی، نمی تواند مانع از توقف برنامه نظامی کره شمالی شود. او افزود پیونگ یانگ به برنامه موشکی و هسته‌ای خود پایان نخواهد داد زیرا به این نتیجه رسیده است که این تنها وسیله برای دفاع از خود است.

ولادیمیر پوتین در محل برگزاری «مجمع اقتصادی شرق» در شهر ولادیوستوک گفت: «ترساندن کره شمالی غیرممکن است.» او تاکید کرد که ارائه چشم انداز پایان تحریم‌ها نمی تواند انگیزه‌ای برای کره شمالی برای توقف برنامه‌های نظامی خود باشد زیرا در جلوی چشمان آنها، مزایای اقتصادی رفع تحریم‌ها در قبال خطرات امنیتی پیش رو، محو می شود.

ولادیمیر پوتین گفت: «ما به آنها می گوییم که تحریم‌های جدیدی اعمال نمی کنیم و این یعنی زندگی شما بهتر خواهد شد و غذاهای بهتری روی میز و لباس‌های بهتری خواهید داشت. اما آنها فکر می کنند که این دعوتی بسوی گورستان است و هرگز با آن موافقت نخواهند کرد.»

ولادیمیر پوتین همچنین تایید کرد که دولت آمریکا تمایل خود را برای کاهش تنش‌ها در قبال کره شمالی نشان داده است. او تاکید کرد که افزایش هیستری نظامی در اطراف بحران کره، حرکتی منفی بود.

اتحادیه اروپا درصدد افزایش تحریم ها

در واکنش به آزمایش اخیر کره شمالی و برای همراهی با جامعه بین المللی، وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا نیز قصد دارند در نشستی مشترک موضوع تحریم‌های بیشتر علیه کره شمالی را به بحث بگذارند.

این خبر توسط فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا اعلام شد.

خانم موگرینی در جریان نشست وزرای اتحادیه اروپا در پایتخت استونی گفت: «امروز ما با سطح متفاوتی از تهدید مواجه هستیم که بطور واضح یک تهدید برای صلح و امنیت جهانی است. من امروز به وزرا پیشنهاد خواهم داد بر فشارهای اقتصادی بر کره شمالی بیفزایند.»

آگهی

او افزود که این اتحادیه باید با قطعنامه‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل همراه باشد و همزمان باید به تحریم‌های خود علیه کره شمالی نیز بیفزاید.

استقرار آخرین مرحله از سامانه دفاع موشکی آمریکا در کره جنوبی

بامداد پنجشنبه همچنین آخرین قسمت از تجهیزات مربوط به سیستم دفاع موشکی آمریکا موسوم به «تاد» (THAAD) به پایگاه سئونگجو در جنوب کره جنوبی رسید. همزمان با این انتقال، صدها معترض در این منطقه جمع شدند. معترضان هنگامیکه تلاش داشتند مسیر انتقال این تجهیزات را مسدود کنند، با پلیس ضد شورش کره جنوبی درگیر شدند. از ماه مه تا کنون دو پرتابگر در این پایگاه عملیاتی شده است.

استقرار موشک تاد بر اختلافات دیپلماتیک میان چین و کره جنوبی نیز افزوده است.

سئول معتقد است که پکن با استقرار این سیستم، اجرای تحریم‌های غیررسمی را علیه این کشور آغاز کرده است از جمله اینکه گروههای گردشگری چینی به توقف سفر به کره جنوبی تشویق می شوند و مصرف کنندگان چینی حمله به شرکتهای آنلاین کره‌ای را آغاز کرده اند.
چین معتقد است استقرار این سیستم، بشدت تعادل امنیت استراتژیک در این منطقه را بر هم می زند و منافع دیگر کشورها را تهدید می کند. روسیه نیز با استقرار این سیستم در شبه جزیره کره مخالف است.

آگهی

دولت چین همچنین اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور، مانوری را در نزدیکی شبه جزیره کره به اجرا خواهد گذاشت تا برای هر حمله احتمالی آماده باشد.

وزارت بازرگانی این کشور نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که همچنان به تجارت با کره شمالی به شیوه‌ای که به نفع صلح، ثبات و ضدهسته‌ای کردن شبه جزیره کره بینجامد ادامه خواهد داد.

آخرین واکنش‌های مقامات آمریکا به بحران کره

آمریکا درصدد است بر فشارهای بین المللی بر کره شمالی بیفزاید. بر این اساس قرار است تحت فشار این کشور، بزودی شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس تحریم‌های جدیدی علیه پیونگ یانگ را به رای بگذارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور همچنین روز چهارشنبه به مدت ۴۵ دقیقه بصورت تلفنی با همتای چینی خود گفتگو کرد. رئیس جمهوری آمریکا در این تماس تلفنی از چین به عنوان بزرگترین متحد کره شمالی خواست تا برای کنترل همسایه خود تلاش بیشتری کند. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز تاکید کرد که بحران هسته‌ای شبه جزیره کره باید از طریق گفتگو و مشورت حل شود.

آگهی

اقای ترامپ پس از این گفتگو به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهوری شی جین پینگ مایل است کاری انجام دهد. خواهیم دید که او چه کار می تواند انجام دهد.»

آقای ترامپ همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده از گزینه نظامی در قبال کره شمالی گفت: «قطعا این اولین گزینه ما نخواهد بود اما باید ببینیم چه اتفاق می افتد.»

استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر سازمان ملل در قبال آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی تحریم‌های بیشتری را اعمال نکند، او دستورالعملی را در اختیار دارد که برای امضای دونالد ترامپ آماده است و بر اساس آن، آمریکا تحریم هایی را علیه تمام کشوری به اجرا می گذارد که با پیونگ یانگ وارد معامله شوند.

آقای منوچین گفت: «من دستورالعملی را تهیه کرده‌ام که برای فرستادن برای رئیس جمهوری آماده است. این دستورالعمل به من اجازه خواهد داد تا فعالیتهای تجاری را با هرکسی که با کره شمالی وارد معامله شود، متوقف و آنها را تحریم کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: تحریم کره شمالی کارآمد نیست، مذاکره کنید

کره شمالی: پرتاب موشک بر فراز ژاپن اولین گام عملیات نظامی در اقیانوس آرام بود

چین اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی را آغاز کرد