اوباما بابت توقف اجرای طرح «داکا» از ترامپ انتقاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما بابت توقف اجرای طرح «داکا» از ترامپ انتقاد کرد

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر توقف اجرای طرح «داکا» که از اخراج گروهی از مهاجران غیرقانونی جلوگیری می کرد، با واکنش های اعتراض آمیز گسترده ای روبرو شد.

طرح داکا از مهاجرانی که در زمان کودکی به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده بودند، حمایت می کرد. رئیس جمهوری آمریکا شش ماه به کنگره این کشور فرصت داده است تا در مورد سرنوشت حدود ۸۰۰ هزار نفری که مشمول این طرح می شوند تصمیم گیری کند.

بیشتر بخوانید: طرح «داکا» چه بود که ترامپ آنرا لغو کرد

فلور رِیِس، یکی از مهاجرانی که مشمول طرح داکا می شد، می گوید: «نمی دانم امروز چگونه باید به خانه باز گردم و به مادرم توضیح دهم که امکان ادامه کمکم به او وجود ندارد. […] در حال حاضر ما باید بر حقمان پافشاری کنیم. باید از پاسخگویی کنگره در مورد وعده ای که به ما داده است، اطمینان حاصل کنیم.»

توقف اجرای طرح داکا که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما پایه گذاری شده بود، انتقاد وی را به دنبال داشت. او در بیانیه ای که در صفحه توئیتر خود به اشتراک گذاشت از کنگره خواست تا از مشمولان طرح داکا حمایت کند.


دونالد ترامپ وعده داده است که در صورت عدم قانونگذاری کنگره در مورد مهاجرانی که مشمول طرح داکا می شدند، این موضوع را بار دیگر در پایان مهلت شش ماهه مورد بررسی قرار خواهد داد.


به دنبال تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، لیندسی گراهَم، سناتور جمهوریخواه و دیک دوربین، سناتور دموکرات خواستار قانونگذاری سریع کنگره برای اعطای «وضعیت قانونی» مشخص به صدهاهزار مهاجری شدند که در کودکی وارد آمریکا شده اند.