Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

طرح «داکا» چه بود که ترامپ آنرا لغو کرد

طرح «داکا» چه بود که ترامپ آنرا لغو کرد
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس چمهوری آمریکا همانطور که در زمان انتخابات قول داده بود اجرای طرح «داکا» را متوقف کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده برخلاف نظر بسیاری از هم حزبی‌های خود دست به این کار زد. داکا برنامه‌ای بود که طی آن نوجوانان و کودکانی که بصورت غیرقانونی با والدین خود پا به آمریکا گذاشته بودند اجازه کار و زندگی پیدا می‌کردند.

طرح داکا، در سال ۲۰۱۲ در دولت باراک اوباما پیشنهاد شد و به اجرا در آمد. داکا مخفف جمله، Deferred Action for Childhood Arrivals، است.

بر پایه داکا فرزندان مهاجران غیرقانونی توانستند از کار در بازار سیاه و مخفی شدن نجات پیدا کنند و بتوانند در دانشگاه ثبت نام کرده و یا درخواست گواهینامه رانندگی کنند و از همه مهم تر اجازه کار در خاک آمریکا را پیدا داشته باشند. البته این برنامه، برخلاف ادعای آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی، اجازه نمی داد تا این افراد درخواست شهروندی کنند. این طرح تنها شامل افرادی می شد که پیش از شانزده سالگی به همراه پدر و مادرانشان وارد آمریکا شده بودند. بر همین اساس سن این افراد نمی توانست بیشتر از ۳۰ سال در زمان اجرایی شدن قانون در سال ۲۰۱۲ باشد. رسانه‌های آمریکا به این افراد لقب رویاپردازان داده بودند.

پیش از لغو این قانون توسط آقای ترامپ، ثروتمندترین شرکتها و کمپانیهای معتبر آمریکایی از جمله گوگل و فیسبوک با انتشار نامه‌ای از دولت ترامپ خواستند تا اجرای این «طرح موفق» را متوقف نکند. در این نامه می خوانیم که «تمام ثروت شرکتهای چندملیتی آمریکایی به حضور مهاجران است و اگر آمریکا می خواهد در بازارهای جهانی از رقبا پیش بگیرد، نیاز دارد که همچنان از نیروی کار مهاجران بهره ببرد».

رئیس جمهوری آمریکا درست پس از رسیدن به قدرت در ماه ژانویه قصد داشت این قانون را لغو کند اما شش ماه طول کشید تا این خواسته‌ی او اجرایی شود. دونالد ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی این طرح دولت باراک اوباما را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بود که دولت اوباما با اجرای این برنامه از قدرت خود سوء استفاده کرده است. او در سخنرانی‌های خود همواره می گفت که پدرو مادر این افراد غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شدند و به تبع فرزندان آنها نیز بصورت غیرقانونی در خاک آمریکا هستند. وی البته در هفته‌های گذشته اعلام کرده بود که نمی خواهد شرایط این کودکان پیچیده تر از قبل شود.

گزارشها نشان می دهد که برنامه داکا تا پایان ماه مارس سال ۲۰۱۷ حدود ۸۸۶ هزار مهاجر را تحت پوشش قرار داده است. بیشتر این مهاجران مکزیکی هستند اما جوانان دیگری از کشورهای السالوادور، گواتمالا و هندوراس در این فهرست بلندبالا قرار می گیرند. اغلب آنها از طریق زمینی و غیرقانونی تنها و یا به والدین خود وارد خاک آمریکا شده اند. داکا برای آنها این فرصت را فراهم می کرد دست کم دو سال دیگر، از پایان سال ۲۰۱۷ در آمریکا بمانند و بعد از آن دوباره درخواست خود را تجدید کنند.

برنامه داکا در کنگره آمریکا نیز هواداران زیادی حتی میان جمهوریخواهان داشت. از جمله آنها می توان به سناتور مک کین و یا پل رایان سخنگوی جمهوریخواهان در کنگره اشاره کرد. حتی اوانجلیست‌های آمریکا نیز هفته گذشته با انتشار نامه‌ای به آقای ترامپ اعلام کردند که اگر «رویاپردازان» از این کشور بروند دیگر کسی نیست که بتواند کلیساهای اوانجلیستها را مدیریت کند. لغو قانون داکا زندگی صدها هزار مهاجری را که در خاک آمریکا کار می کنند و تشکیل خانواده داده‌اند تهدید می کند. با این حال معلوم نیست روند اخراج این مهاجران از چه زمانی اجرایی و آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نانسی پلوسی با ۸ ساعت سخنرانی رکورد روند پارلمانی «اطاله بررسی» را شکست

اداره‌های دولتی آمریکا در خطر تعطیلی

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است