سرکوب اقلیت روهینگیا؛ «اسرائیل به فروش اسلحه به میانمار ادامه می دهد»

سرکوب اقلیت روهینگیا؛ «اسرائیل به فروش اسلحه به میانمار ادامه می دهد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اسرائیل با وجود تشدید خشونتها علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار در سیاست خود در زمینه فروش اسلحه به این کشور تجدیدنظر نکرده است.

به گزارش روزنامه هاآرتص دیوان عالی عدالت اسرائیل قرار است در اواخر ماه جاری میلادی به تقاضای فعالان حقوق بشر برای توقف فروش اسلحه به میانمار رسیدگی کند.

این در حالی است که وزات دفاع اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود بررسی فروش اسلحه به میانمار امری «به وضوح دیپلماتیک» محسوب می شود و از نظر این وزارتخانه دیوان عالی عدالت صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد.

بیشتر بخوانید: مسلمانان روهینگیای میانمار کیستند؟


آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز پنجم ژوئن (۱۵ خرداد) در پاسخ به یکی از اعضای کنست (پارلمان اسرائیل) در مورد فروش سلاح به میانمار از تبعیت تل آویو از کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در زمینه فروش اسلحه به میانمار سخن گفته بود. او اظهار داشته بود: «ما خود را تابع آنها {کشورهای غربی} می دانیم و سیاست یکسانی را حفظ خواهیم کرد.»

اظهارات وزیر دفاع اسرائیل در حالی بیان شده است که آمریکا و اتحادیه اروپا ممنوعیت فروش سلاح به میانمار را به اجرا گذاشته اند.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد ۱۲۳ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از روز ۲۵ اوت (سوم شهریور) به بنگلادش گریخته اند. موج جدید خشونتها علیه اقلیت روهینگیا از این تاریخ با سوزاندن روستاهای آنها و خشونت بر ضد این مسلمانان آغاز شد.

بسیاری از پناهجویان روهینگیا که به بنگلادش گریخته اند بر روی بدنشان آثار جراحت بر اثر تیراندازی و سوختگی داشته اند.


دولت میانمار شورشیان روهینگیا را مسئول سوزاندن روستاها و مرگ غیرنظامیان معرفی می کند. در مقابل گروههای مدافع حقوق بشر و اقلیت روهینگیا ارتش میانمار را به تلاش برای بیرون راندن مسلمانان متهم کرده اند.

بنا به اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر عکسهای ماهواره ای گرفته شده از روستاهای اقلیت روهینگیا بیانگر تخریب و سوختگی ۹۹ درصدی برخی از آنها است.


بیشتر بخوانید: طی یک هفته خشونت، بیش از ۲۶۰۰ خانه در شمال غرب میانمار سوزانده شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسلمانان روهینگیای میانمار کیستند؟

ملاله یوسف زی: آنگ سانگ سوچی رفتار «شرم آور» با مسلمانان روهینگیا را محکوم کند

پاپ فرانچسکو به میانمار سفر می‌کند