Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنشهای جامعه جهانی به آزمایش هسته ای کره شمالی

واکنشهای جامعه جهانی به آزمایش هسته ای کره شمالی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از آنکه روز یکشنبه کره شمالی آزمایش یک بمب هیدروژنی را موفقیت آمیز خواند، جامعه جهانی نسبت به آن واکنش نشان داد. چین، متحد اصلی کره شمالی اقدام کره شمالی را شدیدا محکوم کرد و سئول خواهان شدت بخشیدن به تحریمها علیه همسایه شمالی خود شد.

ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی در حالی انجام شد که دونالد ترامپ، ریییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در ماه گذشته این کشور را به «آتش و غضب» ایالات متحده تهدید کرده بود. ایالات متحده آمریکا در تازه ترین واکنش متعهد شده است تا از ژاپن در برابر هر گونه تهدید نظامی حمایت کند و کره شمالی را «تهدیدی جدی برای چین» خوانده است. آقای ترامپ همچنین در تازه ترین پیام توییتری خود، سیاست تنش زدایی را در برابر کره شمالی ناکارآمد دانسته و گفته «آنها تنها یک چیز را می فهمند.»

South Korea is finding, as I have told them, that their talk of appeasement with North Korea will not work, they only understand one thing!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 septembre 2017

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه از جامعه بین المللی، بویژه شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا درخواست کرده تا با جدیت بسیار به آزمایشهای هسته ای کره شمالی واکنش نشان دهند. در همین حال، رییس جمهوری فرانسه روز یکشنبه درباره بحران کره شمالی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفتگوی تلفنی داشت. دو طرف در بیانیه ای مشترک تاکید کردند که «رفتار تحریک آمیز» رهبر کره شمالی وارد دور تازه ای شده است.

روسیه نیز با دعوت به آرامش جامعه جهانی این آزمایش را «شایسته محکومیت» دانسته است.

در همین حال فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این آزمایش را نپذیرفتنی و رفتاری تحریک آمیز دانسته است. وی همچنین از این کشور خواسته با جامعه جهانی یک «گفتگوی راستین و معنا دار» را آغاز کند. خانم موگرینی همچنین تاکید کرده است: «پیام اتحادیه اروپا روشن است. کره شمالی باید برنامه های هسته ای و موشکی خود را به گونه ای بازگشت ناپذیر و ملموس کنار بگذارد.»

سازمانهای بین المللی به رویداد هسته ای در کره شمالی واکنش نشان دادند. آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای آزمایش هسته ای کره شمالی را «بسیار تاسف بار» خوانده و آنرا «نقض کامل» خواستهای بین المللی خوانده است. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، نیز رفتار «بر هم زننده ثبات» پیونگ یانگ را نگران کننده خواند. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اقدامات پیونگ یانگ را تهدیدی برای صلح منطقه و کشورهای جهان خواند.

نگرانی ها از آزمایش هسته ای کره شمالی مسئله آلودگی اتمی را نیز در کانون توجه ها قرار داده است. چین روز یکشنبه طرحی فوری برای بررسی میزان اشعه های رادیواکتیو در مرز خود با کره شمالی به اجرا گذاشته است. مقامهای روسی نیز تاکید کرده اند میزان اشعه های رادیواکتیو در مرزهای شرقی این کشور در حالت عادی و ثابت قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال آزمایش هسته ای در پی ثبت دو زلزله در کره شمالی

آزمایش بمب هیدروژنی در کره شمالی

حمله ایران به اسرائیل چشم رهبر کره‌شمالی را باز کرد؛ برآورد کیم از توان موشکی خود و قدرت پدافندی غرب