جودو: تدی رینر افسانه ای نهمین طلای جهانی را در جیب گذاشت

جودو: تدی رینر افسانه ای نهمین طلای جهانی را در جیب گذاشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دنیای ورزش مملو از نام های بزرگ است که از میان آنها برخی تا حد قهرمانان افسانه ای تحسین و ماندگار می شوند.

آگهی

دنیای ورزش مملو از نام های بزرگ است که از میان آنها برخی تا حد قهرمانان افسانه ای تحسین و ماندگار می شوند. هر رشته ورزشی چنین اسطوره هایی دارد و در جودو بی شک نام یک فرانسوی بیش از دیگران می درخشد.

نام او تدی رینر است، صاحب دو مدال طلای المپیک و هشت طلای قهرمانی جهان. رینر به بوداپست آمده بود تا باردیگر شایستگی خود را اثبات کند.

او در نیمه نهایی وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم با گورام توشیشویلی ، قهرمان اروپا از گرجستان روبرو شد که تنها تهدید بزرگ برای قهرمان افسانه ای فرانسه و جهان به شمار می رفت.

مبارزه ای تماشایی و جذاب که برنده آن باید با داوید مورای برزیلی، مرد شماره یک فعلی جهان مسابقه می داد. رینر در نهایت موفق شد با امتیاز وازاری پیروزی در این مبارزه را به نام خود ثبت کند و به فینال راه یابد.

او در دیدار پایانی نیز دست نیافتنی نشان داد و در وقت طلایی با امتیاز ایپون پیروز مسابقه شد تا پادشاه همچنان پادشاه بماند.

رینر پس از کسب نهمین مدال طلای جهانی گفت: «پیروزی لذت بخشی بود. با آنکه در طول سال دچار مصدومیت بودم اما به خوبی خود را برای این مسابقات آماده کرده بودم. این به من امکان داد تا آنچه در توان دارم خرج کنم و از مبارزه لذت ببرم. به هر حال روز سختی برایم بود، انرژی زیادی مصرف کردم و بسیار خسته و فرسوده ام. احساس شخصی ام این است که بسیار خوشحالم. زیرا برخلاف همیشه با حریفان جدیدی مسابقه دادم که برای شکست دادن من به میدان آمده بودند.»

اما فینال وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم عرصه ای بود برای تقابل حس برتری جویی و نیاز. در دیدار نهایی این وزن ژاپن به دنبال تثبیت و تایید برتری خود بود و گرجستان، کشور کوچک، کم جمعیت اما جودو خیز حاضر در مسابقات، بدنبال کسب مدال.

آرون ولف که در رده ۳۱ جهان جای دارد با هدف کسب افتخاری برای ژاپن به میدان رفته بود و وارلام لیپارتلیانی از گرجستان، دارنده مدال نقره بازیهای المپیک ریو سودای کسب نخستین عنوان قهرمانی را برای کشورش در سر داشت.

فن اوچی گاری که در وقت طلایی توسط آرون ولف اجرا شد و امتیاز وازاری را برایش به همراه داشت هفتمین طلا را برای کاروان ژاپن به ارمغان آورد.

میهمان ویژه روز ششم مسابقات جهانی بوداپست سباستین کوئه، رئیس فدراسیون بین المللی دو میدانی و قهرمان دوگانه بازیهای المپیک در رشته دوی ۱۵۰۰ متر بود. او می گوید: «آنچه بیش از قهرمانی مهم به نظر می رسد شخصیت است که رینر از این حیث نمونه است. او به تنهایی یک سالن را پر می کند و حتی می تواند استادیومی را مملو از تماشاگر کند. این همان چیزی است که در ورزش به دنبال آن هستیم. او الگویی بی نظیر برای جوانان است. جودو ورزشی شگفت انگیز است که جوانان باید نظم و ارزش های والای نهفته در آنرا برای کسب موفقیت سرلوحه خود قرار دهند. ما تنها از برگزیدگان این ورزش صحبت نمی کنیم بلکه از نظم و ارزش هایی حرف می زنیم که در جودو نهادینه شده است.»

اما نقطه اوج رقابت های روز ششم به فنی اختصاص داشت که گورام توشیشویلی گرجستانی در یک چهارم نهایی وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم مقابل دانیل آلرستورفر استرالیایی به اجرا درآورد و برایش امتیاز ایپون را به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوراش: تبدیل کُشتی مردمی و باستانی به یک رشته ورزشی مدرن

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید

جودو؛ لوسی رنشال در گرند اسلم ابوظبی برای بریتانیا مدال طلا گرفت