آمریکا مسیر حرکت کاروان داعش به سوی دیرالزور را بمباران کرد

آمریکا مسیر حرکت کاروان داعش به سوی دیرالزور را بمباران کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش به رهبری آمریکا مسیر حرکت کاروان اعضای داعش به سوی دیرالزور را بمباران کرد.

پس از حملات متعدد ارتش سوریه، حزب‌الله و ارتش لبنان به مواضع داعش در دو سوی مرز سوریه و لبنان، نیروهای در محاصره این گروه با درخواست آتش‌بس، آمادگی خود را برای خروج از این منطقه اعلام کردند. ارتش لبنان و پس از آن حزب‌الله و دولت سوریه، با پذیرش آتش‌بس مشروط به آزادی اسرا و تحویل اجساد جان‌باختگان نبردهای اخیر، با این درخواست موافقت کردند. بر اساس توافق میان دمشق، بیروت، حزب‌الله و داعش، قرار شد جنگجویان داعش و اعضای خانواده آن‌ها به منطقه ابوکمال در دیرالزور سوریه منتقل شوند.

روز سه‌شنبه گزارش شد این کاروان برای تحویل اجساد کشته‌های حزب‌الله و همچنین محسن حججی، یکی از داوطلبان ایرانی حاضر در سوریه، در شرق این کشور توقف کرده است.

US-led coalition bombs & disables roads in Syria that 600 ISIS fighters planned to use to evacuate under ceasefire deal w/ Lebanon/Hezbollah

— Ryan Browne (@rabrowne75) August 30, 2017

رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، با انتقاد شدید از توافق میان سوریه و لبنان با داعش، اعلام کرد پلی را در مسیر کاروان حامل اعضای داعش، هدف حمله هوایی قرار داده و منهدم کرده است. آقای دیلون بدون اشاره به موقعیت هدف، گفته است که این حمله برای جلوگیری از حرکت بیشتر این کاروان به سوی شرق سوریه انجام شده است.

در ماه‌های گذشته شرق سوریه بارها شاهد برخورد میان نظامیان دولت سوریه و شبه‌نظامیان متحد آن با شورشیان مخالف تحت حمایت ایالات متحده آمریکا بوده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا یک سامانه پرتاب موشک در خاک سوریه مستقر کرد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه داعش با اشاره به رصد لحظه به لحظه حرکت این کاروان گفت: «ائتلاف در زمان مقتضی به جنگجویان دولت اسلامی حمله خواهد کرد.»

پیش از ایالات متحده، حیدر عبادی، نخست وزیر عراق هم از توافق میان داعش و سوریه و لبنان انتقاد کرده بود. آقای عبادی گفته بود عراق تروریست‌‌ها را در محل می‌کشد و آن‌ها را به سوریه نمی‌فرستد.

مخالفت آمریکا با انتقال نیروهای داعش از لبنان به سوریه در حالی صورت می‌گیرد که این کشور پیشتر واکنشی نسبت به توافق مشابه حزب‌الله لبنان با جبهه فتح‌الشام (جبهه النصره سابق) نشان نداده بود. در ماه ژوئیه، نیروهای حزب‌الله پس از سه هفته نبرد با جبهه فتح‌الشام، با انتقال اعضای این گروه به استان ادلب در سوریه موافقت کردند. ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، جبهه فتح‌الشام (شاخه پیشین القاعده در سوریه) را مانند داعش یک گروه تروریستی می‌داند و حضور این جریان را در مذاکرات صلح به رسمیت نمی‌شناسد. به‌علاوه، مناطق تحت کنترل این گروه از شمول توافق‌های ایجاد مناطق عاری از تنش، خارج است.

بیشتر بخوانید: حزب‌الله لبنان پایان عملیات «پاکسازی» عرسال و قلمون را اعلام کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاروان داعش به محل مبادله جسد محسن حججی در شرق سوریه رسید

جنگجویان داعش از مرز سوریه و لبنان به دیرالزور منتقل می‌شوند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق