پنجمین مدال طلا برای ژاپن در مسابقات جودوی قهرمانی جهان

پنجمین مدال طلا برای ژاپن در مسابقات جودوی قهرمانی جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سومیا دوریسورن مقابل یوشیدا تسوکازا، یا به عبارتی مسابقه ای سرنوشت ساز میان دارندگان رتبه یک و دو رده بندی جهانی جودو.

آگهی

سومیا دوریسورن مقابل یوشیدا تسوکازا، یا به عبارتی مسابقه ای سرنوشت ساز میان دارندگان رتبه یک و دو رده بندی جهانی جودو.

دو چهره مطرح جودو زنان مغولستان و ژاپن در سومین روز از رقابت های جهانی بوداپست برای کسب مدال طلا در دیدار پایانی وزن منهای ۵۷ کیلوگرم رو در روی یکدیگر قرار گرفتند.

مبارزه ای تماشایی که با حملات متعدد طرفین همراه بود و پس از گذشت ۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه با پیروزی سومیا دوریسورن به پایان رسید. ورزشکار مغولی در حالی توانست ورق را به نفع خود برگرداند که هر دو جودو کار یک اخطار از داور دریافت کرده بودند.

دوریسورن با این پیروزی نه تنها کسب نخستین مدال جهانی خود را جشن گرفت بلکه عاملی شد برای قطع نوار پیروزیهای پیاپی ورزشکاران ژاپنی که تا پایان روز دوم مسابقات چهار مدال طلای ممکن را از آن خود کرده بودند.

جودوکار مغولی پس از کسب مدال طلا گفت: «بله من موفق شدم. رئیس فدراسیون جودوی مغولستان به تازگی رئیس جمهوری کشور شده و من میخواستم هر طور شده این مدال طلا را کسب و به او تقدیم کنم که خوشبختانه همینطور شد.»

با اینحال ژاپن بلافاصله این شکست را جبران کرد. در فینال وزن منهای ۷۳ کیلوگرم مردان سناریوی فینال بخش زنان تکرار شد. هاشیموتو شوئیچی، مرد شماره یک جهان از ژاپن رو در روی روستام اروجف آذربایجانی، دارنده رتبه دوم جهانی این وزن قرار گرفت.

این مبارزه نیز بسیار تماشایی از آب درآمد. هاشیموتو شوئیچی در حالی که یک اخطار دریافت کرده بود با فن سئوی ناگه یک امتیاز وازاری گرفت تا پیروزی نهایی را به نام خود ثبت کند.

با این پیروزی کاروان ژاپن پنجمین مدال طلا را نیز از آن خود کرد.

هاشیموتو شوئیچی در باره پیروزی در این مبارزه چنین گفت: «من دو یا سه هفته پیش از آغاز رقابت های قهرمانی جهان دچار مصدومیت جزئی شدم. باید تمرین را متوقف می کردم و این بسیار سخت بود. در نهایت موفق شدم با مرور ذهنی تاکتیک ها به آنچه دنبالش بودم دست یابم . مهمترین بخش ماجرا همین است.»

مهمان ویژه سومین روز مسابقات آلبرتو خوانتورنا، دومیدانی کار کوبایی و قهرمان مسابقات دو ۴۰۰ و ۸۰۰ متر بازیهای المپیک ۱۹۶۷ مونترآل است. او می گوید: «نظم و انضباط همان چیزی است که من در جودو آنرا تحسین می کنم . تفکر و نگرش رزمی انسان را به تکامل می رساند. آنچه جودو برای جامعه و کودکان به ارمغان می آورد ملهم از آموزش و تربیت است. جودوکاران افرادی قابل احترام هستند. آنها بسیار دوست داشتنی هستند و پس از هر مبارزه دست یکدیگر را می فشارند. این همان چیزی است که نه تنها در جودو، بلکه در دومیدانی و به طور کلی در زندگی ارزشمند است.»

اما بهترین لحظه رقابت های روز سوم به فن تماشایی لاشا شاوداتواشویلی از گرجستان اختصاص داشت که در دور چهارم مسابقات وزن منهای ۷۳ کیلوگرم مقابل مارتین هویاک از اسلواکی به اجرا درآمد و امتیاز ایپون را برایش به همراه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید

جودو؛ لوسی رنشال در گرند اسلم ابوظبی برای بریتانیا مدال طلا گرفت

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با معرفی قهرمانان اوزان سبک استارت خورد